A Shell több millió szén-dioxid-kibocsátási kvótát értékesített Kanadában úgy, hogy nem tüntette el a légkörből azt a gázmennyiséget, amit megígért. A vásárlók az észak-amerikai ország legnagyobb olajhomok-kitermelő vállalatai voltak, amelyek azért fizettek a Shellnek, hogy megakadályozza a bányászkodásuk közben keletkező szén-dioxid levegőbe kerülését - írja a Financial Times.
Kanada Alberta államának kormánya társult az olajmultival a kvóták elszámolására és értékesítésére, ám a cég kétszer annyit értékesített ezekből, mint amennyi mögött tényleges légkörmegóvás szerepelt. Összesen 5,7 millió "cinkelt" kvótát hoztak forgalomba. A vásárlók a Chevron, a Canadian Natural Resources, a ConocoPhillips, az Imperial Oil és a Suncor Energy voltak. A csalás 2015 és 2021 között történt.
A Shell lényegében mellébeszéléssel igyekszik elfedni a vétkét. A cég kommunikációja szerint fontos szerepüknek tartják, hogy részt vállalnak az olajipar dekarbonizációjában. Ennek részei a piaci megoldások alkalmazása, amilyen a kvótarendszer. Alberta állam környezeti minisztériuma ködösít. Közölték, az ügy miatt nem keletkezett többlet a szén-dioxid-kibocsátás terén. A vásárló vállalatok nem kommentálták a hírt.
A Shell Quest (kutatás) névre kereszt üzemében valóban nem történt olyan szén-dioxid-kibocsátás, amellyel szemben ne állt volna kvóta. Csak azok egy része fantom volt – ahogy a Greenpeace szakértői megállapították. A technológia egy többlépcsős folyamat. Az első szakaszban hidrogént használnak ahhoz, hogy a kitermelt bitumenből nyersolajat nyerjenek. Ennek egyik mellékterméke a szén-dioxid, amit a Quest üzemben előbb elválasztottak a hidrogéntől, majd nagy nyomással folyékonnyá passzírozták és csővezetéken elvezetnek egy távoli tárolóba, ahol két kilométerrel a felszín alá pumpáltak.
A gond az, hogy egy tonna ilyen gáz kezelése 2022 végén majdnem 168 dollárba került, miközben Alberta állam ebben az évben tonnánként 50 dolláros tarifát szabott meg a potenciális szén-dioxid-kibocsátóknak. Nyilván nem akarták versenyképtelenné tenni az olajhomok kitermelésével keletkező fekete aranyat.