Szigorúbb pénzmosás elleni szabályok jöhetnek - írja a Napi.hu a kormány weboldalára felkerült törvénytervezet alapján. Mint írják, annyira hiányos a magyar szabályozás az Európa Tanács Pénzmosás és Terrorizmus Finanszírozás Elleni Szakértői Bizottsága (Moneyval) úgynevezett "megerősített nyomon követési eljárást" indított.
A lap említi a Moneyval novemberi jelentését, amely szerint a Magyarországon indított vizsgálatok száma köszönő viszonyban sincs a pénzmosási kockázatokkal. Nem csak a Moneyval, de az OECD mellett működő Pénzügyi Akciócsoport (Financial Action Task Force, FATF) is feketelistára tette hazánkat. Azonban az új szabályozás lehetővé teszi, hogy Magyarország ne kerüljön a magas kockázatú országok közé.
Mi változik?
FATF irányelveknek megfelelően az elfogadás után a jelenlegi 15 ezer euróról 10 ezer euróra csökken az a határ, ami felett a készpénz elfogadó kereskedőket monitorozni kell - tájékoztat a lap. Ez azt jelenti, hogy a korábbi 3 millióval szemben itthon készpénzzel 2,5 millió forintos áruszámlát lehet kifizetni a pénzmosás gyanúja nélkül.
Nem csak a kaszinókra terjesztik ki a törvényt, hanem a Szerencsejáték Zrt.-re és a Magyar Lóversenyfogadást Szervező Kft.-re is.
Minden adatodat elmenthetik
A kaszinók innentől kötelesek lesznek elvégezni ügyfél-átvilágítást: rögzíthetik a személyes adatokat, képmást és videófelvételt az azonosíthatóság érdekében. Az átvilágítás során nyilatkozni kell arról, hogy az ügyfél közszereplő-e, vagy bizonyos esetekben azt is közölni kell, ha hozzátartozója közszereplő. Közszereplőnek minősülnek a kormánytagok, az országgyűlési képviselők, a politikai pártok vezetői, állami vezetők, nemzetközi szervezetek vezetői, valamint a magas rangú bírók.
A pénzváltóknál is lesz változás: 500 ezer forintnál nagyobb váltás esetén köteles a pénzváltó azonosítani az ügyfelet. A széttördelt ügyletek esetén is az 500 ezer forintos határ az irányadó. Bevonják még a törvény hatálya alá az árutőzsdei szolgáltatókat, a nemzetközi posta és pénzutalványt kézbesítő cégeket valamint az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárakat is.
Az igazi cégtulaj
A FATF irányelvek szerint a jövőben központilag tartják nyilván a cégek tényleges tulajdonosait. Az adatokat egy kormányzati adatbázisban helyezik el, amelyhez korlátozás nélkül férhet hozzá a rendőrség vagy az adóhatóság.