A felcsúti focialapítvány három hónap alatt 7000 darab Túró Rudit vásárolt - szólt egy szerdai hír, aminek kapcsán megnéztük, hogy a magyarok néhány kedvenc édességét gyártó cégek miként muzsikáltak 2019-ben. Az ismert márkák ma már külföldi tulajdonban vannak, így minden egyes megevett Sport szelet vagy Medve sajt igazából francia vagy svájci milliárdosokat gazdagít tovább.
Például a Túró Rudival nem bírnak betelni a fogyasztók generációk óta, aminek leginkább egy holland városban, Amersfoort-ban örülnek a legjobban, ugyanis itt székel a rudit gyártó FrieslandCampina Hungária Zrt. tulajdonosa. A cég rekordévet zárt: a 33,5 milliárd forintos árbevétel 2019-ben 2,4 milliárd forintos profitot eredményezett, és ezt ráadásul ki sem vették osztalék formájában, hanem eredménytartalékba helyezték. A hollandok elégedettek lehetnek, hiszen 2015 óta stabilan 30 milliárd forint körül alakul a forgalmuk, a profit is 1,4 milliárd forintról kúszott fel az évek alatt a 2,4 milliárd forintos szintre.
A legutóbbi hír az volt róluk, hogy tavaly októberben másfél milliárd forintnyi saját forrásból tovább korszerűsítették a mátészalkai gyárat, ahol nagyjából napi egymillió Túró Rudit képesek előállítani. A holland anyacég leányvállalataként a FrieslandCampina Hungária Zrt. Magyarországon olyan márkákat gyárt és forgalmaz a pöttyös mellett, mint a Milli, az Oké, a Landliebe, a Completa és a Frico.
Bár a Nestlé Hungária Kft. esetében az volt a hír néhány napja, hogy közel 50 milliárd forint értékű beruházás veszi kezdetét a büki gyárban, amely a világ több mint 50 országát látja el állateledellel, ennek ellenére a Balatont és a Boci csokit is gyártó svájci óriásról elsőre még mindenkinek az édesség jut eszébe.
A kávétól a kakaóporig, a leveskockától az ásványvízig mindent gyártó multinak is remek éve volt 2019-ben. A Nestlé Hungária Kft. ugyanis 154,4 milliárd forintos bevételből 6,3 milliárd forintos nyereséget hozott össze, amit még mintegy 400 millió forinttal megfejelve ki is vettek osztalék formájában.
A hajdani Népstadion 1953-as megnyitójával egy időben berobbant a köztudatba a legpörgősebb Sport szelet, a 25 grammnyi rum és kakaó fúzió, az étcsokis huzatban készült, máig élő legenda, a Sport csoki.
- szól a legendás Sport szelet történetének kezdete. Ma már szintén svájci kézben van. A Mondelez Europe Services Gmbh Magyarországi Fióktelepe 3,2 milliárd forintos forgalma átlagosnak mondható, ebből 26,5 millió forintos profit jött össze. A Pilóta kekszet vagy a Győri Édest is gyártó Mondelez Hungária Kft. pedig szintén rekordnak örülhet: 38,5 milliárd forintos forgalom mellett 541 millió forintos profit szerepel a könyvelésben, amit a svájci tulaj ki is vett.
A magyarok nagy kedvence még, bár nem édesség, a Medve sajt, amely a francia családi tulajdonban lévő Savencia Fromage & Dairy vállalatcsoport egyik terméke, de ők gyártják a Pannónia vagy a Karaván sajtot is. A Savencia Fromage & Dairy Hungary Zrt. viszont veszteséges lett: már 2018-ban is 127 millió forintos mínusz jött össze, ez 2019-ben 916 millió forintos veszteségre hízott. A cég pontos árbevétele nem derül ki a beszámolójából, de a korábbi években a 15-20 milliárd forintos sávban mozgott.
Az biztos, hogy a céget megviselte a koronavírus-járvány.
A 2020-as év első 3 hónapjának az eredménye a várakozásoknak megfelelően alakult, míg a 4. hónapban visszaesés volt tapasztalható az árbevétel volumenét tekintve - a gasztró ágazatban esett vissza a forgalom, ami várható volt a szállodák, éttermek bezárása, korlátozott működése miatt. Likviditási helyzetünk stabil, állandó folyószámla hitellel működünk, a Citibanknál lévő hitelkeretünk 5,5 milliárd forint, jelenleg 4,3 milliárdot használtunk fel
- olvasható a Savencia Fromage & Dairy Hungary Zrt. beszámolójában.
Egyelőre sajnos nem ismert a Francia drazsét vagy a Dunakavicsot gyártó Bonbonetti Choko Kft. tavalyi beszámolója. Az ukrán tulajdonban lévő cég az elmúlt években 4-7 milliárd forintos forgalom mellett rendre veszteséggel zárt.