Két hete számoltunk be elsőként arról, hogy a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) ötmilliárd forintos áron vásárolhatja meg a Rác fürdőt és a mellette levő hotelt, mivel az azok eladására kiírt árverésen egyedüliként licitált. Annak, hogy csak a BGYH látott fantáziát a patinás épületegyüttesben, prózai az oka: a fürdő alatti földterület és a vízjog hozzá tartozik, így a két épület üzemeltetése elsősorban neki éri meg – mármint azt követően, hogy azokat felújította. Ez elkerülhetetlennek tűnik, s várhatóan milliárdokat emészt fel.
Vélhetően e tranzakció leképeződéseként határozta el a BGYH és a REK Rácfürdő Eszközkezelő Kft., hogy egyesülnek egymással. Méghozzá a friss cégközlönyben megjelent bejelentés szerint oly módon, hogy július 31-én a REK beolvad a BGYH-ba. Ez nem változtat a BGYH fő tevékenységi körén, az továbbra is a fizikai közérzetet javító szolgáltatás marad. Mint ahogy a vezérigazgató személye sem módosul, a jövőben is Borosné Szüts Ildikó irányítja majd a társaságot, akinek munkáját segítő igazgatóság összetétele sem változik.
Az átalakuláshoz elkészített vagyonmérleg-tervezet szerint a REK beolvasztásával a BGYH a jelenlegivel megegyező, 4 milliárd 434 millió forintos jegyzett tőkével folytatja a tevékenységét, a cégértéket kifejező saját tőkéje azonban csaknem 2,9 milliárddal, közel 27,4 milliárdra nő.
A REK 130 milliós tőke- és 300 milliós eredménytartalékot visz a közösbe, amelyek így 10,5 milliárdra, illetve közel 10 milliárdra nőnek. Emellett valamivel több mint 2 milliós kötelezettség is átkerül a BGYH-hoz, amely kivétel nélkül egy éven belül esedékes. Július 31-ét követően a BGYH összesen mintegy 9,2 milliárdos kötelezettséggel rendelkezik majd, amelyek többségét, közel 4,9 milliárdot kell egy éven túl rendeznie.
A koronavírus-járvány miatti korlátozások, köztük is mindenekelőtt a fürdők bezárása egyébként a BGYH forgalmát is jelentősen visszavetette, a 2020. évi közel 6 milliárd forintos nettó árbevétele csaknem 70 százalékkal lett kevesebb a 2019-esnél – derül ki a társaság éves beszámolójából. Erre vezethető vissza, hogy az éveken át több milliárdos nyereséget elért cég a tavalyi esztendőt 3 milliárdot meghaladó veszteséggel zárta. Ami a saját tőkéjét nagyjából annyival csökkentette, mint amennyivel növeli most a REK beolvasztása.