Oroszország és Ukrajna 2009-ben két, 10-10 évre szóló szerződést kötött, egyet az Ukrajnába, egyet pedig az Ukrajnán keresztüli gázszállításra. Az első alapján Ukrajna 2009-ben 40 milliárd köbméter, 2010-től pedig évi 52 milliárd köbméter gázt kapott volna. A Naftogaz 2012-től nem vette ki a vezetékből a szerződésben foglalt mennyiséget, 2015-től pedig Kijev egyáltalán nem vásárol orosz gázt, a szükséges mennyiséget fordított európai szállításból szerezte be.
Fizetnie kell az oroszoknak? Rengeteg pénzt követelnek tőlük Az ukránok kárpótlást szeretnének az oroszoktól, nem sok esélyt látunk rá. További részletek >>> |
Az ukrajnai politikai fordulat és a Krím orosz elcsatolása után azonban Gazprom és a Naftogaz kölcsönösen beperelte egymást 2014-ben. Ukrajna a gázár csökkentését és a különbözet visszatérítését követelte visszamenőlegesen, valamint a "vedd és vidd" formula feltételeinek megváltoztatását. Oroszország ezzel szemben a már leszállított gázért, valamint a 2012 óta fel nem használt keretért járó fizetséget próbálta meg behajtani.
Más rendezze Ukrajna gazdasági problémáit?
A stockholmi döntőbíróság tavaly decemberben 2 milliárd dollár kifizetésére kötelezte a Naftogazt a 2014-ben és 2015-ben leszállított gázmennyiségért, valamint 52-ről 5 milliárd köbméterre csökkentette az éves gázszállítás mennyiségét. A bíróság elvetette a túlfizetési kereset nagy részét, az árat csak a 2014 második negyedévi szállításokkal kapcsolatban csökkentette, ezer köbméterenként 485-ről 352 dollárra. Sajtóértesülések szerint a Naftogaz arra számított, hogy a visszamenőleges árváltoztatást 2011 májusától sikerül elérnie.
A Naftogaz 17 milliárd dollárt követelt a Gazpromtól amiatt, hogy az orosz vállalat nem teljesítette a szerződésben foglalt tranzitszállítást, valamint igényelte a orosz gáz ukrajnai feltételeinek és tranzittarifájának felülvizsgálatát. A bíróság döntése alapján végül a Gazpromnak 4,7 milliárd dolláros utófizetéssel kárpótolja a Naftogazt – ez az összeg azonban csaknem 2,6 milliárdra csökkent a keresztkövetelés kielégítése után).
A Gazprom nyilatkozata szerint a bíróság elutasította a Naftogaznak azt az igényét, hogy emeljék a tranzittarifát, és a szállítási szerződést az ukrán törvényeknek megfelelően módosítsák. Az orosz állami gázipari vállalat vezetője elmondta: a bírák a döntést az ukrán gazdaság állapotának erős romlásával indokolták, mi azonban határozottan ellenezzük, a mi számlánkra rendezzék Ukrajna gazdasági problémáit. Ilyen helyzetben a Gazprom számára a szerződések hatályának fenntartása gazdasági szempontból nem célszerű és nem kifizetődő – tette hozzá. Alekszej Miller.
Elvágták magukat az ukránok: búcsút inthetnek az orosz gáznak? Decemberben a stockholmi döntőbíróság az ukránok javára döntött az orosz-ukrán gázvitában, a döntés értelmében Oroszországnak rengeteg pénzt és gázt kellene szolgáltatnia Ukrajnának. A Gazprom már csökkentette a nyomást az Ukrajnán keresztül futó vezetékekben, most arra készülnek, hogy teljesen szerződést bontanak velük. De hogyan hat ez majd Európára? Részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |