6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egészségügyi kiadások egy vállalat esetében elsősorban költségként jelennek meg. Egy hatékony vállalati egészségprogram révén azonban a cégvezetők a munkavállalók egészségére fordított összegekre beruházásként is tekinthetnek, ami visszatérül. De mennyire számszerűsíthető egy vállalati egészségprogram megtérülése?

Cikkünkben arra keressük a választ, milyen alternatívát jelent a kötelező foglalkozás-egészségügyi ellátással szemben egy magas színvonalú, tudományos alapokon nyugvó vállalati egészségprogram. Illetve, hogy milyen megtérüléssel kecsegtet egy ilyen egészségprogram bevezetése. (A cikk elkészítéséhez dr. Fügedi Gergely, a Fitpuli operatív igazgatója nyújtott szakmai segítséget.) 

Mibe kerül a cégnek, ha beteg a dolgozója?

A statisztikák alapján a betegségek kapcsán könnyebben mérhető közvetlen költségek és a kevésbé transzparensen kimutatható közvetett költségek aránya 1:2,3. A vállalatok nagy részénél tehát a dolgozók nem megfelelő egészségi állapotából adódó problémák jóval kiterjedtebbek, mint ami a számokból első látásra következne.  

Pedig a számok is sokatmondóak. A WHO adatai szerint az Európai Unióban évente 2,2 milliárd munkanap hiányzásról beszélhetünk a munkahelyeken. Vagyis egy uniós munkavállaló egy év alatt átlagosan csaknem 12 napot van távol a munkahelyétől betegség miatt. Egy magyar középvállalat pedig évente 450, míg egy kisvállalat közel 100 munkanapot veszít el betegségek miatt a KSH 2017-es adatai szerint. A nagyvállalatoknál a legrosszabb a helyzet: a foglalkoztatottak számától függően az 1000 napot is elérheti egy év alatt a kieső munkanapok száma. Nem csoda, hogy 2009-es brit kutatások szerint az összes hiányzás és kimerült jelenlét mintegy 6-12%-kal csökkenti a teljesítményt összvállalati szinten.

Mire jó egy jól működő vállalati egészségprogram?

 Az egészségprogramok a kutatások szerint kézzelfogható és gyakran jelentős megtérüléssel kecsegtetnek az ezeket bevezető cégek számára. A WHO egyik tanulmánya például kimutatta, hogy segítségükkel 27%-kal csökkenthető a betegség miatt kieső munkanapok száma. Egy, a Managment Science című tudományos lapban megjelent 2018-as kutatás pedig arra jutott, hogy egy jól megválasztott egészségprogrammal akár 5-11%-kal növelhető a vállalati termelékenység. 

Mindez annak tudható be, hogy az egészségprogramot alkalmazó vállalatok személyi állományában jelentősen csökken több krónikus betegség előfordulása. Az egyesült államokbeli munkaadókat tömörítő National Business Group on Health 2014-es felmérése szerint a színvonalas egészségprogramot bevezető cégek dolgozói esetében például:

  • 25%-kal csökkent a túlsúlyosok,
  • szintén 25%-kal a magas vérnyomással élők, 
  • 50%-kal a magas vércukorszintű, illetve cukorbetegek aránya,
  • és 1 nappal kevesebbet töltöttek nem tervezett betegszabadságon.

Egy magas szakmai színvonalú munkahelyi egészségprogram mellett a kassza is jól csenget

Az, hogy a dolgozók egészségi állapota javul, hosszabb távon a cég költségvetésén is meglátszik. Ron Goetzel és munkatársai 2016-os tanulmányukban magas egészségkultúrájú vállalatok növekedési adatait hasonlították az S&P 500 tőzsdeindexben szereplő cégek adataival. (Ez utóbbi az amerikai részvénypiac 500 vezető nagyvállalatának részvényeit tartalmazza.) A kutatás szerint 2000 és 2014 között az egészségtudatos vállalatok növekedése 3:1 arányban haladta meg az 500 vezető nagyvállalat bővülését. Egy másik kutatás szintén megerősítette a fenti eredményt. Jessica Grossmeier és munkatársai arra jutottak, hogy 2009 és 2015 között ugyanezek a hatékony egészségprogramokat működtető vállalatok 147%-kal körözték le a legjelentősebb amerikai cégeket. 

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara, a Brit Szívgyógyászati Társaság és a Rand Corporation egymástól függetlenül végzett kutatásai hasonló eredményre jutottak. A vizsgálatok szerint a megtérülési mutató (ROI, return on investment) 1,5-tól 4,2-ig szóródhat. Vagyis minden egyes, vállalati egészségprogramokra elköltött dollár, font vagy éppen forint minimum 1,5 dollárt, fontot vagy forintot fialt - de akár 4,2-re is növekedhet ez az érték. 

Fitpuli: egy kiemelkedő minőségű egészségprogram az életmódorvostan elvei alapján 

A kötelező foglalkozás-egészségügyi ellátás sok esetben inkább reaktív: a dolgozók kialakult, meglévő panaszaira csak utólag reagál. Ebben a tekintetben a vállalati egészségprogramok sem jelentenek feltétlenül előrelépést, többségük ugyanis lényegét tekintve nem nyújt többet ennél. Pedig létezik az orvostudománynak egy viszonylag új szakterülete, az életmódorvostan, amelynek eredményeit integrálva új szintre emelhető a munkahelyi egészségügyi szolgáltatások színvonala.

Az életmódorvoslás kiindulópontja, hogy a nyugati országok népessége ma döntően az egészségtelen életmódból adódó krónikus betegségekkel küzd. Ezért ez a diszciplína a tudományos kutatások eredményein alapuló megelőzést és gyógyítást helyezi előtérbe. Különös tekintettel az olyan szokások kialakítására és fenntartására, amelyek révén elkerülhetőek a leggyakoribb és legártalmasabb krónikus betegségek.

Ma már nálunk is egyre több munkáltató szeretne túllépni az üzemorvosi vizsgálatok szintjén, és azok mellett valódi megoldást ajánlani a dolgozók egészségügyi problémáira. A hatékonyabb munkát, nagyobb termelékenységet, alacsonyabb fluktuációt, csökkenő táppénzkiadást lehetővé tevő vállalati egészségprogram szerencsére Magyarországon is elérhető. A Fitpuli digitális egészségprogramja egyedülállóan ötvözi az üzemorvosi vizsgálatok és a hagyományos egészségprogramok előnyeit. Miközben struktúrája és működése teljes egészében a már említett életmódorvostani diszciplína és a legújabb egészségügyi kutatások eredményein alapul. Ennek köszönhetően a Fitpuli bevezetése kevesebb betegség miatti hiányzást, számszerűsíthető megtérülést és növekvő dolgozói elégedettséget kínál a vállalatok számára. 

Fontos ugyanakkor hozzátenni, hogy az egészségprogramok hosszabb távon fejtik ki kedvező hatásaikat, a kézzelfogható, mérhető eredmények 3-6 éven belül jelentkeznek. Ugyanilyen lényeges, hogy az alkalmazott egészségprogram valódi tudományos tényeken, kutatási eredményeken alapuljon. Az egészségprogram megtérüléséhez tehát egyrészt szükséges, hogy szakmailag megkérdőjelezhetetlen kutatásokon, tudományos eredményeken nyugodjon. Másrészt pedig, hogy a munkáltató hosszabb távon, a várható megtérülés időtartamára is fenntartsa  a programot.   

(x)

Címkék: Vállalat
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Bajban a Google és az Apple? Kiderült egy eddig titkolt részlet a megállapodásukról
Privátbankár.hu | 2024. május 4. 08:41
Egy első ránézésre apró dologért annyit fizet az Apple a Google-nek, amennyiből szinte az összes magyarországi akkumulátorgyár felépíthető lenne.
Vállalat Nagyon kattogott a pénztárgép a Henkelnél
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 13:59
A Henkel német háztartás-vegyipari és kozmetikai konszern növekvő negyedéves árbevételről jelentett pénteken.
Vállalat Újabb cégbe száll be a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 17:06
A 4iG Csoport a Remred Technológia Fejlesztő Zrt.-be való beszállással tovább erősítheti globális jelenlétét a műholdas piacon.
Vállalat Bevált recept alapján nyomul Ukrajnában a McDonald’s
Mester Nándor | 2024. május 2. 10:04
Összefog a benzinkút-hálózatokkal, közben több nagyvárosban is új egységeket nyit.
Vállalat Kínában portyázik a világ egyik leggazdagabb embere
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 17:18
Elon Musk, a Tesla elektromosautó-vállalat vezetője, a világ egyik leggazdagabb embere a kínai nemzetközi kereskedelmi tanács meghívására előre be nem jelentett látogatást kezdett vasárnap az ázsiai országban, és találkozik magas rangú kínai vezetőkkel.
Vállalat Irányt vált a Volkswagen
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 16:02
Szerény tervekkel vág neki a következő éveknek a Volkswagen Kínában, de még ezek eléréséhez is alaposan fel kell kötnie a gatyáját és rengeteg erőforrást kell fordítania fejlesztésekre.
Vállalat Hernádi Zsolt elárulta: megvan, mekkora osztalékot fizet a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 16:43
Nem volt egyszerű éve a Molnak 2023-ban.
Vállalat Közös fejlesztést jelentett be a Siemens és a Mercedes-Benz
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:11
A villamosenergia-rendszerről készített digitális másolat segítségével felgyorsíthatóvá válik az autógyárak energiarendszerének megtervezése, modernizálása.
Vállalat Négynapos? Hatnapos munkahét jön a Samsungnál
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:24
Gazdasági okokra hivatkozva hozták meg az intézkedést.
Vállalat Érkezik az új, nyolcmillió forintos elektromos Dacia
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 12:59
 A Renault francia autógyártó konszern idei eladásainak a növekedésére számít.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG