3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A minimum 750 milliárdos üzletre egyelőre még nem készült fel az RM International.

Rosszabb állapotban van a gigantikus magyar-szerb vasútvonal építésére alkalmasnak talált Mészáros-érdekeltség, mint amit egy ekkora üzlet esetében el lehetne várni. A cég második éve zár veszteséggel, és megint gondjai akadtak a tőkehelyzetével.

képünk illusztráció

Az RM International Zrt. komoly részt kapott a Budapest-Belgrád vasútvonal megépítésében, amelynek költségét eredetileg 750 milliárd forintra becsülték. A cég Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozik, a két tulajdonosa - az R-Kord Kft. és a Mészáros és Mészáros Kft. - a felcsúti vállalkozó számos ágazatot behálózó cégbirodalmának fontos tagja.

A cég eddig két üzleti évről adott le beszámolót. A 2018-as évet - mint itt megírtuk - 178 milliós negatív eredménnyel zárták. A most leadott, 2019-ről szóló dokumentumban már jóval kisebb, de még mindig negatív eredményről adtak számot, - 7,4 milliós összegben. Ennek megfelelően a tavalyi év után sem keletkezett társaságiadó-kötelezettségük.

Vagyis a jelek szerint amíg a nagy projekt nem indul el, addig a cég alapjáraton pörög, a kötelező költségeket sem tudja fedezni az árbevétel (2018-ban egyáltalán nem volt értékesítési árbevétele a cégnek, tavalyra már elkönyveltek 24 millió forintot közvetített telefonos szolgáltatásként). Azért akadt olyan költségtétel, amire már nem kellett pénzt fordítanuk: a dokumentumokból kiderül, hogy míg 2018-ban még feltüntettek 11 millió forintot bérköltségként, tavaly már nem került erre sor.

Ezen a két tulajdonos úgy próbált segíteni, hogy korábban tagi kölcsönt nyújtott az RM-nek.

Nincs pénz osztalékra

A forráshiányon a két tulajdonos úgy próbált segíteni korábban, hogy tagi kölcsönt nyújtott az RM-nek. Ez is jelzi, hogy még nincs kiegyensúlyozott pénzügyi helyzetben az RM. Ez az állapot pedig nem tesz jót a tőkehelyzetnek: már a tavaly májusban leadott céges papírokban rögzítették, hogy a társaság negatív saját tőkéje nem felel meg a törvényi előírásoknak, ezért a tulajdonosok 2019 folyamán megteszik a szükséges intézkedéseket a tőke rendezése érdekében.

Annak nem találtuk nyomát, hogy erre végül sor került volna, mindenesetre most, hogy újra negatív lett az eredményük, ugyanerre a lépésre kényszerülnek: a 2019-es évről szóló kiegészítő melléklet szerint újfent rendezniük kell a saját tőkét. Az idén március 26-án tartott közgyűlésen született döntés értelmében "a részvényesek rövid határidővel megfontolják, milyen lépéseket tesznek a negatív saját tőke rendezésére".

A közgyűlés egyebekben elfogadta, hogy a társaság 2019-ben 111,59 millió forintos mérleg főösszeggel és -7,443 millió forintos adózott eredménnyel zárt. Valamint a 2020-as üzleti tervre is áldásukat adták.

Rögzítsük tehát: a hazai léptékkel mérve mindenképpen top mezőnybe tartozó infrastukturális beruházásban a magyar felet kivitelezőként képviselő cég két éve bajlódik a tőkéjével, miközben egyre közelebb kerülünk a beruházás elindulásához. Természetesen nincs okunk kételkedni afelől, hogy amikor eldördül a startpisztoly, a céget a tőkéje és eszközei alkalmassá teszik majd arra, hogy ellássa a feladatát. Főleg, hogy a közvetlen tulajdonosain keresztül a tőzsdén forgó Opus Nyrt. tudja kontrollálni a működését.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Óriási leépítésre készül a Nissan
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 15:45
Világszerte szüntetnek meg munkahelyeket.
Vállalat Nagyot dobást jelentett a UniCredit
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 14:51
A UniCredit csoport 8,3 százalékkal, rekordszintre növelte profitját az idei első negyedévben, bevétele 2,8 százalékkal bővült.
Vállalat Kiakadtak a dolgozók: sztrájk készül a német autógyárban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 14:29
Szerdán indul a munkabeszüntetés.
Vállalat Dúsgazdaggá tette az egyik amerikai államot a Google
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 13:25
A netes keresőmotort kifejlesztő és üzemeltető cég milliárdos kifizetéssel rendezte adatvédelmi vitáját Texassal.
Vállalat Jól kezdte az évet a gazdaság egyik zászlóshajója
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 06:21
A Mol nagyobb nyereséggel zárta a 2025-ös év első negyedévét, mint a 2024-est.
Vállalat Nagyon megsínylette a kormány intézkedéseit a legnagyobb hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 06:10
A közel 130 milliárd forintos különadó-terhek nélkül még szebb lett volna az OTP Bank első negyedéves eredménye, ami így viszont több mint 20 százalékkal lett kisebb az egy évvel korábbinál.
Vállalat A nehézségek ellenére jó évet remél a Bosch
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 16:59
A Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója 2024-ben 90,3 milliárd eurós árbevételt ért el, ami 1,4 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 0,5 százalékkal – marad el a 2023. évitől. A világkereskedelem kiszámíthatatlansága közepette a vállalat az idén 1 és 3 százalék közötti árbevétel-növekedést céloz meg, az árbevétel-arányos üzemi eredmény pedig várhatóan jelentősen javulni fog 2024-hez képest.
Vállalat Utoléri a vámháború az egyik legnagyobb amerikai céget
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:46
Vámokat vethet ki a Boeing repülőgépekre az Európai Unió.
Vállalat Több hitelt helyezett ki és több vagyont kezelt az Erste, a profit mégis csökkent
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 12:58
Az Erste első negyedéve számokban.
Vállalat Cash flow válság a növekedési szakaszban – hogyan ne akadj el?
PR | 2025. május 7. 12:51
Sokan azt gondolják, hogy a pénzügyi nehézségek a stagnálással vagy visszaeséssel járnak együtt. Pedig a valóság az, hogy a vállalkozások jelentős része épp a növekedés szakaszában szembesül likviditási problémákkal. Amikor nő az értékesítés, bővül az ügyfélkör, és egyre több megrendelés érkezik. Az öröm mellett nő a nyomás is: nagyobb árukészlet, több munkatárs, fejlettebb logisztikai háttér – vagyis egyre nagyobb finanszírozási igény.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG