Hosszú távon
Ez utóbbi eset persze csak akkor következik be, ha a Facebook a jelenlegi formájában közel egy évszázadig fennmarad, illetve ha a szokások nem változnak meg, például nem törlik az inaktív oldalakat egy idő után. A BBC szerint mindenesetre már 2012-ben, 8 évvel az indulás után 30 millió olyan Facebook profil volt, melynek tulajdonosa már meghalt. Ez kissé túlzónak tűnik, és pontos számot maga Zuckerberg sem tudna mondani, hisz a Facebook nem népesség-nyilvántartó hivatal, így nem tudhatja, melyik felhasználójával mi történik, él-e még egyáltalán, mint ahogy a kamu profilok sem szűrhetők.
Most sem kevesen
Mindazonáltal becslések szerint most nagyjából napi 8000 Facebook felhasználó hal meg, és ez már reálisabb szám lehet. Másfél milliárd felhasználóval és átlagosan 80 éves várható életkorral számolva elvileg évente 19 millióan halnának meg, ami napi 52 ezer ember. Ha figyelembe vesszük, hogy egyelőre az idősebb korosztály jóval kisebb számban képviselteti magát a felhasználók között, kijöhet a napi 8000-es szám.
A lehetőségek
De mi is történik a halottak profiljaival? Az egyik, kézenfekvő megoldás, hogy a rokonok törlik a profilt. Egy másik, már elterjedt megoldás, hogy bejelentik az illető halálát, és akkor az oldalára kikerül, hogy már nem él, de emlékezünk rá. Mint egy sírfelirat, csak kibővítve az addigi teljes Facebook anyagával. Ezek az oldalak nem jelennek meg nyilvánosan, például nem ajánlja őket a rendszer ismerősnek, nem jelzi a születésnapjukat.
Fotó: EPA/Yahya Arhab |
De miért is tartják meg a rokonok, leszármazottak az elhunytak profilját? Pontosan azért, amiért a fényképeket, naplókat stb. el szoktak tenni: hogy emlékezzenek rá, sőt az unokák, dédunokák is láthassák, kik voltak őseik. Egy átlagos Facebook oldalon pedig tényleg elég sok minden látható: fényképek, mit szeretett, miket posztolt az illető, ezek alapján sokkal jobban elképzelhető élő emberként.
Digitális emlékmúzeum
Az ötletet már fel is kapták, mondván, miért ne legyen egy külön digitális hely a halottaknak. 2014-ben létrehozták az eterni.me oldalt, melynek lényege, hogy mindenki készíthet magáról egy profilt, ahová azt teszi fel, amit szeretne, hogy halála után az ismerősei, leszármazottai lássanak. Ezek lehetnek képek, gondolatok, életesemények. Az ötlet ésszerűnek is tűnik, hisz ha belegondolunk, sokan szívesen megtekintenénk mondjuk dédszüleink profilját, ha az létezhetne ilyen formában. A halhatatlanságot ugyan nem hozza el a digitális kor, de a felejthetetlenség lehetőségét megteremti.