Közel 50 százalékon áll az MFGT Zrt. által kezelt kereskedelmi gáztárolók töltöttsége. Egyes vélemények szerint kihasználtságuk növelhető lenne egy olyan szabályozási változtatással, amely az állam tárolási többletköltségeit is csökkentené, és jobb helyzetbe hozná azokat a hazai iparvállalatokat, amelyek egy esetleges felhasználás-korlátozás idején nem jutnának gázhoz. Egy ilyen szabályozási változtatás a gázellátásukat minden körülmények között biztonságban látni kívánó iparvállalatokat a tároltatásra ösztönözné – vélekedett a Világgazdaságnak Kenyeres László, a Faludi Wolff Theiss ügyvédi iroda partnere. A módosítás révén a gázszükségletük egy részét hazai kereskedelmi tárolóban elhelyező vállalatok kedvezőbb korlátozási besorolást kapnának e gázmennyiségig, azaz az arányosság és a szolidaritás elve mellett megjelenne az öngondos is.
Hogyan korlátoznak
Jelenleg az ipari fogyasztók alapvetően az általuk vételezett gáz nagysága alapján kerülnek be az adott korlátozási kategóriába, azaz minél többet vételeznek, annál korábban korlátozzák őket. Ellátási problémák esetén. A korlátozási listában ugyanakkor - értelemszerű kivételek mellett - nem szempont, hogy a korlátozott cégeknek hány dolgozójuk van, mennyivel járulnak hozzá a hazai gazdasághoz, vagy mennyi adót fizetnek.
Kijön a matek?
Ha a cég a biztos vételezéséért cserébe vállalná a tároltatás többletköltségét az - a tároltatás költségei nyomán - mintegy 30 százalékos többletköltséget jelentene, de - mint Kenyeres László rámutat -, e többletköltség eltörpülhet termeléskiesés miatti károkhoz képest.
A Magyar Energiakereskedők Szövetségének (MEKSZ) elnöke szerint nincs szükség a fenti jogszabály-módosításra. Uzonyi Zoltán is emlékeztetett, hogy a felhasználók most is tároltathatnak, de a gázukhoz való hozzáférést felülírják a válsághelyzeti szabályok. Bár jogszabály-módosítással biztosítható lenne a felhasználók saját készleteinek védettsége, de jól működő piacon szerinte ilyenre nincs szükség. A hosszú távú készletezés egyébként költséges, így az üzleti eredményre gyakorolt hatása miatt kockázatos is” - mutatott rá Uzonyi Zoltán.