Az autóipari cégóriás Angliában kezdi meg az európai piacra szánt új modelljeinek gyártását – jelentette be a Nissan. A közlemény ugyan nem részletezi, hogy London milyen biztosítékot adott a cégnek, Carlos Ghosn, a Nissan elnök-vezérigazgatója azonban néhány hete még azt helyezte kilátásba, hogy a cég nem hajt végre több beruházást sunderlandi üzemében, hacsak a brit kormány nem ad biztosítékot a Brexit után esetleg érvénybe lépő vámok kompenzálására; ugyanakkor mostani nyilatkozatában személyesen Theresa May brit miniszterelnöknek köszönte meg a brit autóipar iránti „elkötelezettségét”.
Az egyezményt aláíró piaci szereplők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy egy szabadkereskedelmi megállapodás nélkül, a WTO-szabályok alapján az EU-piacra irányuló brit áruexport 90 százalékát terhelhetik vámok a Brexit után. Ez a brit élelmiszeriparnak 20 százalékos, a brit autóiparnak 10 százalékos költségtöbbletet jelentene, ami súlyos és tartós károkat okozna a brit gazdaságnak.
Ezt a vihart nem lesz egyszerű átvészelni
A brit kilépést övező bizonytalanságról és a gazdasági hatásokról már rengeteget írtunk, a korábbi cikkeinket itt olvashatod.>>> |
Az EY könyvvizsgáló és pénzügyi tanácsadó cég ITEM Club nevű londoni gazdasági kutatóintézetének korábban közzétett őszi előrejelzése szerint a legutóbbi aktivitási adatok arra vallanak ugyan, hogy a brit gazdaság átvészeli az EU-tagságról tartott népszavazás sokkját, ez azonban „csalóka benyomásnak bizonyulhat”, és a font meredek gyengülése már a közelgő problémák előszele lehet.
A kutatóintézet elemzői az idei évre még csaknem 2 százalékos GDP-növekedést várnak, ám jövőre alig 0,8 százalékkal számolnak, és 2020-ra is csak 1,8 százalékig visszagyorsuló növekedési ütemet jósol. A ház szerint mindinkább egyértelművé válik, hogy Nagy-Britannia a "hard Brexit" felé halad, vagyis nemcsak az Európai Unióból, hanem annak egységes belső piacáról is várhatóan kivonul.
Kiszivárgott a brit miniszterelnök őszödi beszédeKülönösnek tűnt, hogy a jelenlegi brit miniszterelnök, Theresa May, akitől nyugodt kormányzást vártak, hivatalba lépése után mennyire megvadult a Brexit kérdésében. Kompromisszumkeresés helyett fenyegetőzik, alig bír vele parlamentje. Most kiderült, mi az ok: azt kellene végrehajtania, amitől ő félt a legjobban. A cikk folytatását itt olvashatod a Privátbankár.hu-n. >>> |