A mai kor embere – legalábbis a fejlett világban – az egyik legfontosabb értéknek tartja a szabadságot, a szabad döntés lehetőségét. A szabad felhasználású hitel ennek az érzésnek a pénzügyi megvalósulását jelenti: megvehetünk, illetve elintézhetünk belőle bármit. De azért ne feledkezzünk meg arról, hogy ennek a döntésnek ára van: a futamidő alatt történő fegyelmezett törlesztés azt jelenti, hogy a jövőbeni pénzünket költöttük el előre, ez a hitel nem egyfajta ajándék.
Milyen szabad felhasználású hitelek vannak?
Valójában nem is igazán létezik ez a hitel önálló kategóriaként, inkább csak a jellege miatt beszélhetünk róla külön csoportként. A szabad felhasználású hitelek legismertebb változata a szabad felhasználású jelzáloghitel, amely ingatlanbiztosítékkal már nagyobb összeg felvételét is lehetővé teszi. Nemcsak a fedezete, de legtöbbször a felhasználás célja is valamilyen ingatlanügylet. Sokan induló vállalkozásuk finanszírozásához is szoktak magánszemélyként ilyen jelzáloghitelt felvenni, aztán berakják a vállalkozásba a pénzt és a törlesztést is a vállalkozás termeli ki.
Emellett vannak a kisebb összegű szabad felhasználású hitelek, ilyen a folyószámlahitel, hitelkártya, de a legismertebb talán a személyi kölcsön, amelyből létezik jelzálogfedezetű is, de többnyire biztosíték nélkül veszik igénybe.
6 tipp a szabad felhasználású hitel felvételéhez
Alapvetően minden hitel felvétele esetén hasonlóak lehetnek azok az aspektusok, amelyekre oda kell figyelnünk. Az alábbi tippek viszont kifejezetten a szabad felhasználású típusokra vonatkoznak:
1.) A szabad felhasználás egyrészt lehetőség, másrészt veszély, mert olyan vásárlásra is ösztönözhet, amit akár ki is hagyhatnánk. Azaz: kerüljük a meggondolatlan hitelfelvételt.
2.) A céljainknak, lehetőségeinknek megfelelő kölcsönt válasszunk. A kötött felhasználású hitelek általában kedvezőbb feltételűek, ne ragaszkodjunk mindenáron a szabad felhasználáshoz.
3.) Szánjunk rá elegendő időt, nézzünk körül az ajánlatok között, vegyük számításba az akciókat, egyedi lehetőségeket.
4.) Törekedjünk az állandó/fix törlesztőrészletre, hiszen tervezhetőbbé válik a pénzkezelésünk.
5.) Figyeljünk oda a THM-re, a hitelek kondícióira, valamint a hitelképesség feltételeire már a döntés előtt is.
6.) Ne válasszunk túl hosszú futamidőt, mert állandó teherré válik a törlesztés, nő a nemfizetés kockázata.
Sok hasonló fontos tanácsot vehetnénk még sorra, sőt élethelyzeteken keresztül is bemutathatnánk a helyes és a helytelen hitelfelvétel eseteit. Azonban egy dologra mindenképpen törekednünk kell: ez pedig a pénzügyi helyzetünk biztonsága, a hitel folyamatos törlesztése.
A banki előírások ugyanis szigorúak. Pár napos késedelem esetén még nem történik semmi baj, azonban a 90 napos késedelemnél már a bank is máshogy kezeli a tartozást. Eladhatja egy behajtócégnek a hitelt, elkezdheti a végrehajtási eljárás előkészítését és nemcsak a veszély lesz egyre nagyobb, hanem a költségek is felduzzaszthatják a tartozást: késedelmi kamat, értesítési költségek, végrehajtói díjak és sorolhatnánk tovább. Érdemes tehát a hitelfelvételkor gondolni a biztonságra, „B” tervet is felépíteni, esetleg kötni egy hitelfedezeti biztosítást.