Hogyan lehet mongol munkaerőt toborozni?
Ez egy egyáltalán nem egyszerű folyamat. Olyan tudásra van szükség, amivel a hazai cégek döntő többsége nem rendelkezik. Aggódni nem kell, mert létezik megoldás: például a TERENDO mongol munkaerő-szakértő bevonása a toborzásba, aki kiépült kapcsolati hálóval és hatalmas tapasztalattal rendelkezik ezen a területen.
A folyamat nem a toborzással kezdődik, hanem az igények tisztázásával: hány munkavállalóra van szükség, milyen pozíciókra, szakképesítésre, háttérre, stb. Ha ezek megvannak, utána kezdődhet el a toborzás, ahol a megfelelő jelöltek kerülnek kiválasztásra a kritériumokkal összhangban. Ha ez megvan, akkor jöhet az adminisztráció, a munkavállalási célú tartózkodási engedélyek beszerzése, valamint az utazásszervezés. Ezek mindegyikében maximálisan tudnak segíteni a munkaerő-szakértők. Végül pedig jönnek a HR feladatok, a tolmácsolás, valamint a munkába állás.
Miért pont a mongol munkavállaló a jó választás?
Mongólia nem igazán a közelben van, hisz Ázsia mélyén, Oroszország és Kína ölelésében helyezkedik el. A lakossága mindössze 3.400.000 fő, de területileg még így is a világ 18. legnagyobb országa. A népesség nagy része, több mint 1 millió fő a fővárosban, Ulánbátorban él. Ők is cirill betűvel írnak, az idősebb generációk előfordul, hogy értik és beszélik is az orosz nyelvet. Ez előnyös lehet, mivel Magyarországon több ezer olyan munkavállaló van, aki szintén beszéli az oroszt.
Számtalan területen lehet őket alkalmazni, mivel a munkabírásuk és a munkamoráljuk is kimagasló. Feldolgozóipar, vendéglátás, autóipar, logisztika, fuvarozás: ez mind olyan terület, ahol megállják a helyüket. A magyar állam az elmúlt években könnyítette a mongol munkavállalók alkalmazását, ezért is lenne hiba nem ezt a forrást használni az üres pozíciók feltöltésére.
Hazai forrásból tényleg nem lehet megoldani?
Az, hogy munkaerőhiány van Magyarországon, elég sok tényezőnek “köszönhető”. Amit jelenleg a szakértők látnak és jósolnak, hogy még sok időre van szükség ahhoz, hogy a helyzet egyáltalán elmozduljon. Ez még korántsem a megoldás időpontja, csak a változásé. A cégek viszont nem várhatnak ennyit, még pár hónapot sem. Az üres pozíciókat fel kell tölteni, különben az a teljesítmény rovására fog menni.
A magyar gazdaságon már érződnek a munkaerőhiány negatív hatásai. Ezért is lépett az állam és könnyítette meg a külföldiek alkalmazását. A folyamat nem rövid, a toborzás elkezdésétől a munkába állásig 3-5 hónap is eltelhet, ezért is ajánlott minél hamarabb felvenni a kapcsolatot egy munkaerő-szakértővel.