A társaság február 27-i közleményében közölte, hogy a sajtóban megjelent aggályok ellenére a kollektív szerződés lejárta, azaz március 4. után az igazgatóság döntése értelmében továbbra is ingyenesen utazhatnak a BKV járművein a cég dolgozói az "U" jelű utazási igazolvánnyal.
Azt írták: a BKV Zrt. finanszírozási helyzetére tekintettel azonban a családtagok - és egyéb, a dolgozókon túl ingyenes utazásra jogosultak - utazási igazolványait nem hosszabbítják meg, hanem a korábbi, február végi érvényességi idő tolódik ki március 3-án 24 óráig. Számukra március 4-én üzemkezdettől az ingyenes utazás lehetősége megszűnik.
Hogy az információszolgáltatást pontosítsuk, a BKV sajtóosztályán érdeklődtünk arról, pontosan kiket is értenek az "egyéb, a dolgozókon túl ingyenes utazásra jogosultak" alatt. A sajtónak adandó válaszok bonyolult jóváhagyási rendszere miatt három napba és némi telefonálgatásba került, de végül csak megkaptuk a választ. Így bár a hír már háromnapos, végül mégis tudunk némi plusz információval szolgálni olvasóinknak.
A nehéz helyzetbe került cég finanszírozásának támogatására időről-időre új elképzelések születnek. A legújabb szerint a hazai munkáltatóknak júliustól kötelező lenne minden munkavállalónak a munkába járásra utazási költségtérítést fizetnie a helyi és helyközi utazásra egyaránt. A munkáltatói érdekképviseleti szervek természetesen háborognak, mondván: nincs pénzük kötelező jelleggel jegyet, bérletet venni a dolgozóknak - részletek >> |
Eszerint "a jövőben nem jogosultak ingyenes utazásra a munkavállalók családtagjai, a nyugdíjasok, a nyugdíjasok családtagjai és a munkabalesetben elhunyt dolgozók özvegyei. Számukra az Utazási igazolványok érvényessége 2012. március 3-án 24.00 órakor megszűnik. Az “U” jelű Utazási igazolványok továbbra is érvényesek a munkaszerződéssel rendelkezők (munkavállalók és besegítő járművezetők) és a szakmunkástanulók számára. "
Elsőre meghökkentünk, hogy a BKV csendben megvonta a 65 év felüliek ingyenes utazási jogosultságát (rövidre zárva a nyugdíjasok ingyenes utazási jogának csúcsidőszakban történő korlátozásáról szóló VEKE-ötlet körüli vitát), de némi pontosítás után kiderült, hogy a nyugdíjasok alatt a nyugdíjas BKV-dolgozók értendőek, akik így vasárnaptól 65 éves korukig fizetni kénytelenek a szolgáltatásért.
Összesítve tehát a változás az aktív BKV-dolgozók családtagjait, a BKV-tól nyugdíjba vonultakat és családtagjaikat, valamint azokat érinti, akiknek BKV-alkalmazott házastársa munkahelyén szenvedett halálos balesetet.