Bitay Márton államtitkár szerint az új törvény a szakmaiságot, a magyar vadászati kultúrát és a vadállomány világszínvonalát megerősítő jogszabály lesz. A tervezett változtatásokról a társadalmi egyeztetés állítása szerint a szakmai szervezetekkel tavasszal kezdődött, a jövő héten elkészülhet a törvény végleges szövege is, amely ötven tájegységre osztja az országot.
A Gödöllői Egyetemen kidolgozott tájegységi rendszernél az adott területre leginkább jellemző vadak biológiai életterét veszik figyelembe. Az 1996-os törvény a politikus szerint már elavult, mert az elmúlt húsz évben sokat változott a természet és a vadállomány struktúrája.
Például évekkel korábban az alföldi régióban egy vaddisznót sem lőttek ki, most viszont rekordot dönt az egyedek száma. Az új törvény rendezni szeretné a vadkárok kérdését, főleg a vadászok és a földtulajdonosok között. Szabályozza majd a földtulajdonosi közös képviselők intézményét - írja az MTI.
Vélemény: Vadászni márpedig muszájA közelmúltban nagy port kavart fel Cecil, egy afrikai oroszlán, amelyet jogellenesen lőttek le, pedig a nagyközönség kedvence volt. Ez azonban egy kirívó eset, nem jelenti azt, hogy a vadászat maga teljesen elvetendő lenne, mint ahogy nem kell minden politikust sem kivégezni azért, mert valamelyikük hibákat követett el. Magyarországon, ha túl sok a vad, a mezőgazdasági termelők szenvednek a vadkároktól és a vadak okozta közúti balesetek is sokasodnak. Ha pedig túl kevés, a vadak kilövésének lehetőségéért, a trófeákért hatalmas összegeket fizető külföldi és belföldi turisták maradnak el, valamint a vadhúsból, bőrből származó bevétel. Szakemberek szerint egyensúlyt kell fenntartani, az arany középút a legkifizetődőbb. Annak ellenére is, hogy évszázadok óta a gazdagok és a hatalom csúcsán levők sportja volt, a vadászat nem fehér és nem fekete. Jóval több az ölésnél, egy, a hobbi, a sport, a turizmus, az élelmiszer-gazdaság, a környezetvédelem, a mezőgazdaság, erdőgazdaság keverékéből álló komplex, komoly szaktudást igénylő és jövedelmező gazdasági ágazat. |