Ahogy a Privátbankár korábban megírta, Magyarországon a legolcsóbb tejből fogy a legtöbb. Részletek >> |
Lukács László, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója elmondta: az alapár-előrejelzést a szakmaközi szervezet tavaly vezette be annak érdekében, hogy egy évre előre - különböző objektív piaci mérőszámok alapján - a szakemberek prognosztizálják a tej felvásárlási árának árcentrumát. Ezt negyedévenként felülvizsgálják, és a piaci viszonyok figyelembevételével módosítják, ha szükséges.
Az elnökség szerint a piaci folyamatokat most az erős kereslet jellemzi a nyerstej, mint alapanyag iránt, ami érezteti hatását a feldolgozott tejtermékeknél is. Az Európai Unió tejtermelése ugyanis 11 hónapja 2-3 százalékkal elmarad az előző évi azonos időszaktól, azaz a kínálat szűkült. Emellett a világban és az uniós - de a keleti export - piacokon is tartósan magas a kereslet, és az évenkénti szokásos piaci ciklusosság jelei sem mutatkoznak az idén.
A boltban is drágább lesz
A magyar tejtermelés viszont már 2012-ben is nőtt 2-3 százalékkal, és ez a növekedés várhatóan az idén folytatódik. Az áremelkedés a múlt év közepe óta folyamatos. Most 95 forint körüli az árszint, szemben a múlt év közepi 79 forinttal. A szakemberek szerint a magas árszint tartós lesz.
Mindezek alapján a terméktanács elnöksége legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy a 2013. április 1-jétől 2014. március 31-ig tartó kvótaévre, az alapár éves átlagára vonatkozó - ez év március 20-i közleményében nyilvánosságra hozott - kilogrammonkénti 90 forintos prognózisát 94 forintra módosítja.
A felvásárlási áremelkedése a fogyasztói árakban is megjelenik, az ügyvezető igazgató szerint differenciált mértékben. Most azonban még nem tudható pontosan a mérték, a következő egy-két hétben dől el az, hogy a feldolgozók milyen mértékben tudják a költségnövekedést a kereskedőkkel elfogadtatni. Az alapanyagár-növekedés mellett ugyanis például a szállítási költségek is nőnek - mondta Lukács László.