A KSH adatai szerint novemberben 4,8 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához viszonyítva. Részleteket ebben a korábbi cikkünkben olvashat >>>>
Az adat megfelelt a várakozásoknak – közölte Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste elemzői az adatokat kommentálva. A január és november közötti időszakban 5,6 százalékkal meghaladta 2014 hasonló időszakában mért értéket. A bővülést segítette a nettó reálbérek stabil növekedése. Emellett pedig a fogyasztói bizalmi indexek továbbra is erős szinteken tartózkodnak - jegyzeték meg az elemzők.
Azt vettük, amit eddig is
A kiskereskedelmi forgalom szerkezete érdemben nem változott novemberben. Az élelmiszer, illetve a nem-élelmiszer kiskereskedelem is lendületesen bővült, 2,5 százalék, illetve 6,9 százalékkal (év/év). Ezzel szemben az üzemanyag-kiskereskedelem veszített valamelyest a lendületéből, hiszen az év elejétől mért 5,7 százalékos (év/év) átlagnál lassabb, 4,4 százalékos ütemet ért el.
Véleményünk szerint decemberben is megmaradhatott a kiskereskedelmi forgalom lendületes bővülése és a 2015-ös év egészében 5,8 százalékkal bővülhetett. Azt gondoljuk, hogy idén sem lesz másképp, a kiskereskedelmi forgalom növekedése folytatódhat, azonban az ütem lassulhat, ami részben technikai tényezőkre vezethető vissza. Ilyen tényező például az, hogy az elektronikus pénztárgépek fehérítő hatása halványulhat.
Tehát idén 4-5 százalékkal bővülhet a kiskereskedelmi forgalom, amelyet támogatni fog a személyi jövedelemadó egy százalékpontos csökkentése, illetve az alacsony inflációs környezet is.
Így alakulhatott december
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének kommentárja szerint a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme decemberben is 4,5 százalék körül maradhat, mivel a növekvő reálbérek és foglalkoztatás mellett a devizahitelek tavalyi elszámolása is jelentősen növelte a háztartások elkölthető jövedelmét. Az újra megugró fogyasztói bizalom szintén dinamikus forgalomnövekedést vetít előre. A hiteltörlesztések kiszámíthatóvá válása egyre kevésbé indokolja a háztartások óvatossági megtakarításait, így az elmúlt években elhalasztott fogyasztás pótlása is hozzájárulhat a fogyasztás dinamikus növekedéséhez.
A tavalyi év elején – részben az online pénztárgépek bevezetése által okozott – magas bázis miatt idén kissé mérséklődik a kiskereskedelmi forgalom növekedésének üteme, így éves átlagban 3,4 százalékos növekedésre számít Suppan Gergely a tavalyi 5,4-5,5 százalékos növekedés után. Idén a dinamikusan, 4-4,5 százalékkal emelkedő bérek mellett a szja csökkentés is támogatja a fogyasztás növekedését, mivel a nettó bérek 5,5-6 százalékkal, a nettó reálbérek a 2 százalékos, vagy az alatti infláció mellett 3,5-4 százalékkal emelkedhetnek - jegyzete meg az elemző.