Mi áll a jó adat mögött?
Balatoni András, az ING vezető elemzője szerint a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme az év hátralévő részében is stabil marad, de akár 2016-ban is kitarthat a lendület, a munkaerőpiac robusztus változásai miatt. Nő a privát munkaerőkereslet, ennek eredményeként a háztartások vásárlóereje is nő, ami a megfelelően magas lakossági bizalom mellett egyre jobban átgyűrűzik a kiskereskedelembe és a fogyasztásba - mondta.
Az elemző ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a nyers és a kiigazított adatok különbsége a vasárnapi boltbezárások hatását mutatja.
Elköltjük, ami az elszámolásból jött
Oszlay András, a Takarékbank osztályvezető elemzője írásos kommentárjában kifejtette: a banki elszámoltatás következtében a lakosságnál maradó többletjövedelem jelentős része megjelenik majd a kiskereskedelemben. Emellett továbbra is támogatja a kiskereskedelmi eladások stabil bővülését a 3,5-4 százalék körüli reálbér-növekedés, valamint a javuló munkaerő-piaci helyzet.
Ezen hatások egyenlegeként - valamint a tavalyi év második felének magasabb bázisai miatt - összességében a kiskereskedelmi forgalom bővülésének enyhe lassulására számít az elemző, éves átlagban 5 százalékos növekedésre.
Az elemző szerint a nettó export mellett a lakossági fogyasztás lesz az idei évre várt 3,3 százalékos GDP-növekedés húzóereje.
Az online pénztárgépek hatása
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint a következő hónapokban továbbra is növekedni fog a kiskereskedelem, üteme azonban lassul az év elejihez képest; 2014-ben, a bázis időszakban a bekötött pénztárgépek arányában ugyanis már tisztult a piac.
A kiskereskedelmi forgalom növekedésében jelentős szerepet játszik az online pénztárgép-rendszer piactisztító hatása. Tavaly folyamatosan kötötték be a pénztárgépeket az adóhatósághoz, illetve nőtt a nyugtaadási hajlam, amit mutat, hogy növekedett a költségvetés áfabevétele is.
Mit mond az adatokra a tárca?
Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára szerint a gazdaság teljesítménye teszi lehetővé a lakossági fogyasztás bővülését.
Balogh László felhívta a figyelmet arra, hogy 2006 óta nem volt ilyen magas a kiskereskedelmi forgalom növekedése, a különbség a korábbi időszakhoz képest, hogy akkor a lakosság az eladósodás révén tudott fogyasztani, most a gazdaság teljesítménye teszi lehetővé a fogyasztás bővülését.