A hatékonyság az alapokon múlik
Ha a házépítés során is szeretnénk ezeket a feltételeket nem szem elől téveszteni, nem kerülhetjük el, hogy új energiatakarékos megoldásokat keressünk. Teljesen máshogy kell nekiállni egy energiatakarékos otthon tervezésének, mint egy hagyomásnak, mivel a legtöbb extra berendezést már az alapoktól kezdve figyelembe kell venni.
Ötletelésünk során jó szolgálatot tehetnek az egy csokorba gyűjtött alaprajz ötletek. Vannak olyan tervezőirodák, amelyek referenciaként közreadják a korábban tervezett családi házaik alaprajzát, de vannak kereshető adatbázisok is, ahol kifejezetten egy típusú ház tervei találhatók. Érdemes több tervet is kiválasztani és inpirációs képeket gyűjteni az internetről és ezekkel indulni el az első építészmérnöki konzultációra.
Min van a hangsúly az energiatakarékos házak esetében?
A két legfontosabb dolog, aminek jól kell működnie ahhoz, hogy tényleg áldás legyen az energiatakarékosság és ne átok, az a szigetelés és a megfelelő levegőztető berendezés.
Attól még, ha egy komplexebb szigetelési technológia mellett döntünk, magát a fűtést nem ússzuk meg. Jóllehet a napsugarak kisebb hőmennyiséget le tudnak adni akár a napelem rendszeren keresztül vagy teljesen hétköznapi módon a ház ablakain besütve. Ez az átmeneti időszakban elegendő is. Télen viszont kell a fűtés: be lehet építeni hagyományosabb fűtőberendezéseket úgy mint padlófűtés, villanypanelek, de egyre elterjedtebbek a légfűtő berendezések.
A hőszivattyú olyan technológia, amelynek alkalmazása során energiafelvétel történik egy adott forrásból (pl. levegő, föld, víz), és az energia leadása egy másik helyszínen történik meg a kívánt hőmérsékleten. A hőszivattyús fűtési rendszer olyan épületgépészeti megoldás, amely a fűtés mellett biztosítja a melegvíz-előállítást is. A hőszivattyú berendezés általában egy kültéri és egy beltéri egységből áll: a kültéri az előbb felsorolt forrásból kiveszi az energiát, majd továbbítja a beltéri egység felé, amely ezután kezeli a hőmérséklet-változást, és biztosítja az igény szerinti hűtést vagy fűtést.
Zárt ablakok ellenére is minőségi levegő
A passzív házakkal kapcsolatban jelentkező sztereotípia, hogy bezártságérzet alakul ki az emberben a nem nyitható ablakok miatt. Az igaz, hogy érdemes fix ablakokat használni, segítve így a légtömör állapot kialakulását, de korántsem tűnik fülledtnek vagy zártnak a folyamatosan működő szellőztető berendezéseknek köszönhetően.
Az Európai Unió fenntarthatósági törekvései, a megváltozott időjárási viszonyok is arra ösztönöznek bennünket, hogy éljük az energiatakarékos megoldásokkal még akkor is, ha komolyabb anyagi befektetéssel járnak.