Kilenc ellenzéki párt hétfőn megkezdte az aláírásgyűjtést azért, hogy népszavazás dönthessen a felújítás alatt álló 3-as metró teljes értékű akadálymentesítéséről. A kezdeményezést az MSZP, a DK, az Együtt, a Liberálisok, az LMP, a Momentum és a Párbeszéd képviselői jelentették be.
Tarlós gyáva
Horváth Csaba, a szocialisták fővárosi képviselője elmondta, a kerekes székesekért, nehezen közlekedőkért, a kismamákért, és az idősekért vetette fel a referendumot. Tarlós István ugyanis "túl arrogáns ahhoz, hogy beismerje, az akadálymentesítés egy fontos ügy, és túl gyáva ahhoz, hogy a kormánnyal harcoljon a budapestiek érdekében" - mondta, megjegyezve: a fővárosiak átlagosan napi 20 milliárd forintos adóbefizetéseik után megérdemlik a teljes akadálymentesítést.
A népszavazási kezdeményezést Horváth Csaba, az MSZP fővárosi képviselője nyújtotta be hitelesítésre. A Kúria január végén helybenhagyta a Fővárosi Választási Bizottság döntését, amellyel hitelesítette a metró akadálymentesítéséről kezdeményezett népszavazást.
A kérdés úgy szól:
"Akarja-e Ön, hogy a 2017-2020 között történő budapesti M3-as metróvonal felújításával egyidejűleg valósuljon meg ezen metróvonal valamennyi megállójának teljes értékű akadálymentesítése, az 1997. évi LXXVIII. törvény 2. §-ának 1. pontjában meghatározottak szerint?"
Tarlós István főpolgármester ugyanakkor úgy látja, a népszavazásnak semmi értelme nincs, mivel eredményessége esetén sem következik majd, hogy minden állomáson liftet kellene építeni.
A törvény ugyanis nem definiálja, hogy milyen módon kell megoldani az akadálymentesítést, egy eredményes népszavazás esetén ugyanott fogunk tartani, mint most, az semmit nem befolyásol. Tarlós szerint a Kúria által elfogadott kérdés hibásan van megfogalmazva, így bár megtarthatják a referendumot, de annak nem lesz sok haszna.
Az aláírásgyűjtés részvevőinek március 6-ig 138 ezer szignót kell gyűjteniük a budapestiektől.