Aki találkozott már vele, az jól tudja, nem egyszerű véglegesen száműzni, a tüneti kezelés nem elegendő, az okok felderítésére és megszüntetésére van szükség.
Hogyan alakul ki, mi okozza, és legfőképp hogyan szüntethető meg a penészedés? Ennek jártunk utána, ebben volt segítségünkre az Aktív Passzív Stúdió blogja, amelyben az aktív- és passzívházak, a korszerű építőanyagok és technológiák kapcsán járja körül a témát az építésztervező-tulajdonos, Sinóros-Szabó Balázs. Tarts velünk, ha Nálad is fennáll a probléma, illetve akkor is, ha el szeretnéd kerülni!
Mi az, és mi okozza a penészedést?
A különféle gombafajok okozta penész makacs és látványos probléma, amely elcsúfítja a falakat, de megtelepszik bútorokon, ruházaton és más tárgyakon is, ráadásul az egészségünkre is igen ártalmas. Különféle panaszokat, allergiás tüneteket okozhat, ezért mielőbb fel kell számolni.
Tudni kell, hogy penész ott alakul ki, jellemzően a helyiségek sarkaiban és a nyílászárók mellett, ahol ahhoz kedvező körülmények vannak, vagyis a pára le tud csapódni a felületeken. Ehhez magas a páratartalom és a hideg felületek megfelelő kombinációja szükséges, amit tovább ront, ha nincs elegendő légmozgás.
A penészfoltok eltüntetésére számtalan vegyszer létezik, ám ezek csak a tüneteket kezelik, az okokat nem szüntetik meg, így egy kis idő elteltével újra megjelennek, a velük való harc pedig költséges és szintén egészségre ártalmas lehet.
Figyeljünk oda otthonunk páratartalmára!
A puszta létezésünk, vagyis a légzésünk is nedvességet juttat a levegőbe, ehhez jönnek még azok a tevékenységek, például a mosás, a mosogatás, a fürdés, a teregetés, amelyek szintén jelentős páraképzéssel járnak. Rendszeres szellőztetéssel csökkenthető a levegő páratartalma, de télen ez nem lehet elegendő, egyrészt mert kevesebbszer és rövidebb időre nyitjuk ki az ablakokat, másrészt mert hideg levegő áramlik be vele, ami lehűti a felületeket.
Érdemes páratartalom-mérő készüléket elhelyezni a lakásban, és annak alapján gondoskodni a szellőztetésről, ugyanis az optimális 40-60%-nál magasabb páratartalom esetén szinte biztosan számíthatunk penészedésre.
Megoldás a penész ellen
A levegő nedvességtartalmának csökkentése, valamint a külső határoló falak hőszigetelése, a hideg felületek megszüntetése révén minimalizálja a penészedés esélyét. A hőszigetelt nyílászárók beépítése azonban gondot okozhat, mivel megszünteti a folyamatos légcserét, ami segített a páratartalom szabályozásában, így felütheti a fejét a penész.
Érdemes tehát állandó légcserét biztosító hővisszanyerős szellőztető rendszert beépíteni lehetőleg az egész házba. Garantáltan penészmentes megoldást az állandó szellőzésnek köszönhetően a passzívházak jelenthetnek: ezek megérik a befektetést.