Ribeye, spenót, gomba és feketegyökér - az ebédmenü egyik fogása a XII. kerületi Tanti étteremben, a legújabb magyar Michelin-csillagos egységben. MTI Fotó: Mohai Balázs |
Húsz-harminc százalékkal nőtt az idén az éttermek forgalma Budapest belvárosában, a vendéglátóhelyek piacbővülése 10-15 százalékra tehető az országban.
A Napi Gazdaság összeállítása szerint a külföldiek élénk költekezése mellett a magyarok éttermi fogyasztása is számottevően emelkedett a nyaralási szezonban.
10 euró a lélektani határ?
A lap szerint a külföldi vendégek közül a közepes költésű, jellemzően fapados járatokkal városlátogatásra, vagy a fesztiválokra, romkocsmákra épülő buliturizmusra érkező turisták körében a 10 eurós menük fogytak a leginkább a vendéglőkben, de a hagyományos magyar konyhát vagy kulináris különlegességeket kínáló, drágább éttermi választékra is nagy volt a szezonális a kereslet. Komolyabb növekedést emellett a street food kategóriában említettek a lap által megkérdezett szereplők.
Vasárnap nem tudunk bevásárolni, menjünk étterembe
Az éttermek közben nem igazán lettek drágábbak, lényegében változatlan árak mellett bővült a hazai vendéglátás forgalma. Az öt évvel ezelőtti árakhoz képest ugyanis mostanáig szerényen, 10-15 százalékkal drágultak az éttermek.
A tapasztalatok szerint a magyarok körében a Széchenyi-pihenőkártyás éttermi költések is növekedtek tavalyhoz képest, ám azon túl további 10-15 százalékkal többet áldoznak a családok erre a célra, amelynek nagy része a boltok vasárnapi zárva tartásának időszakában jelentkezik.