Orbán Viktor miniszterelnök még március 27-én jelentette be, hogy másnaptól – akkor még két hétre – kijárási korlátozást vezetnek be Magyarország egész területére. A szigorítás része volt az a döntés is, amelynek értelmében 9 és 12 óra között csak a 65 év felettiek vásárolhattak az élelmiszerüzletetekben, drogériákban, piacokon és gyógyszertárakban.
Aztán áprilisban a Magyar Nemzet írt arról, hogy az idősáv hossza 1 órával csökkenhet. A Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete attól tartott, hogy a rohamszerű vásárlás megszűnésével visszaesett élelmiszer-forgalmazás miatt munkavállalókat küldenek el az áruházláncok. Végül nem történt meg a kétórás rövidítés, bevezetése óta változatlan maradt az idősek bevásárlására fenntartott 3 óra.
Ahogy arról tudósítottunk, csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormány szerdai döntéseit ismertetve bejelentette, mai nappal megszűnt a vásárlási idősáv. Mint elmondta, úgy látják, a maszkhasználat elegendő védelmet ad az időseknek, ezért döntöttek így. Vagyis a maszkhasználatban nincs enyhítés, továbbra is kötelező viselni nem csak a boltokban, de a tömegközlekedési eszközökön, az éttermek belső terében a dolgozóknak kötelező eltakarniuk az arcokat.
Az idősek vásárlási sávja 82 napon keresztül volt érvényben.
Az elmúlt hetek, hónapok tapasztalatairól Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára a Privátbankár.hu-nak elmondta, az idősek sávját a kereskedelemben tudomásul vették. A szigorítás mind a vásárlók, mind a kereskedők részéről megkövetelt egy alkalmazkodást, vagyis mikor ki mehetett vásárolni, valamint figyelni kellett arra is, kiket szolgálnak ki az eladók. Összességében fegyelmezettek voltak a vásárlók, ugyanakkor az utóbbi 1-2 hétben már érezni lehetett egy nyomást, hogy szabadulnának a korlátozástól. Ennek a mai nappal vége.
Marad az óvatosság
A koronavírus-járvány veszélyeivel kapcsolatos kormányzati, egészségügyi figyelmeztetések, felhívások hatottak, boltba kevesebbszer jártak az emberek, ez a tendencia még most, júniusban is kitart, továbbra is óvatosak a vásárlók. Ezt a szövetség tapasztalatai és a statisztikai hivatal számai is mutatják.
Az OKSZ főtitkára egyúttal megjegyezte: hiába voltak a felvásárlási rohamok, az élelmiszerpiac összességében a tavalyi szint környékén mozog. Az iparcikkeknél még mindig vannak olyan területek, ahol májusban is kisebb a forgalom.
Zuhanás áprilisban
A legutolsó KSH-adatok szerint áprilisban a teljes kiskereskedelmi szektorban a forgalom volumenindexe előző év azonos időszakához képest a nyers és a naptárhatással megtisztított adatok szerint egyaránt 10,2 százalékkal csökkent. Ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 0,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 14,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 26,3 százalékkal csökkent az értékesítés. Bővebben>>>>
Ami a jövőt illeti, Vámos György fokozatos és lassú visszarendeződésre számít a kereskedelemben. A kilábalás elhúzódik egy darabig, de az OKSZ főtitkára úgy látja, hogyha nem lesz erőteljes második hulláma a járványnak, akkor a negyedik negyedévben már növekedhet újra valamennyit a kiskereskedelem, így összességében éves szinten kedvező esetben – az erős első negyedévvel és az évközi visszaesésekkel együtt – elkerülhető a visszaesés.