Új adatokkal igyekszik alátámasztani az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) azt a javaslatát, amely szerint különadókkal kellene sújtani az olyan egészségtelen termékeket, mint a szeszes italok és a cukros üdítők.
A WHO szakértői szerint a világ kormányainak többsége nem próbálja az adóztatás eszközével egészségesebb életvitelre ösztönözni a lakosságot. A szervezet becslése szerint világszinten évente 2,6 millió ember hal meg azért, mert sok szeszes italt visz be a szervezetébe és 8 millió pedig azért, mert egészségtelenül étkezik. Emellett egy teljesen kézenfekvő megállapítást is tettek, miszerint a magas adók terhelnék az alkoholtermékeket és a cukros üdítőket, akkor kevesebb fogyna belőlük, és kevesebben halnának bele a fogyasztásukba.
A világszervezet azt is kikutatta, hogy a cukros üdítőket adóztató országok fele a vízfogyasztást is adóztatja, ami szerintük nem helyes. Emellett az adó nem eléggé büntető jellegű. A világ 108 országában van a magyarországihoz hasonló népegészségügyi hozzájárulás, magyarán chipsadó, ami a cukorral édesített üdítőitalokat is terheli, de az adók átlagosan csak 6,6 százalékkal drágítják ezeket a termékeket. A szeszes italokat 148 országban adóztatják, bár ezek közül legalább 22-ben, főként európai államokban, kivételt tesznek a borokkal. A jövedéki adó a legkelendőbb márkák esetén átlagosan 17,2 százalékkal teszi drágábbá a söröket és 26,5 százalékkal az égetett szeszes italokat.
Egy 2017-es tanulmány szerint ha az alkohol ára 50 százalékkal nőne, akkor 50 év alatt 21 millió ember halálát lehetne elkerülni és 17 ezer milliárd dollár adóbevételt lehetne beszedni.
Az már más kérdés, hogy ez milyen hatással lenne a feketepiacra, erről nem szól a WHO-s javaslat. A jelentés készítői feltehetően nem foglalkoztak a az Egyesült Államokban a 1920-tól 1933-ig tartó szesztilalomról, mert tuti, hogy az alkohol megdrágítása jó eséllyel nem éppen úgy hatna a szeszfogyasztásra, mint akkor, viszont felpörgetné a feketepiacot, ahogy annak idején történt
A WHO szakértőit nem befolyásolják a bonyolultabb gazdasági-társadalmi összefüggések, csak arra tudnak gondolni, hogy a magas adók egészségesebbé tennék az embereket és növelnék a kormányok adóbevételét – derül ki a szervezet egyik vezetője, Rüdiger Krech szavaiból.
Idéznek egy friss Gallup-felmérést, amelyet a WHO és a Bloomberg Philanthropies együttműködésével készítettek. E szerint az emberek többsége a világ minden országában támogatja az egészségtelen termékekre – köztük a szeszes italokra és a cukros üdítőkre – kivetett adók növelését.