A Nature Medicine-ben publikált egy tanulmányt egy különleges csapat, amelynek tagjai idegtudománnyal, matematikával, számítógépekkel foglalkozó tudósok valamint mérnökök - olvasható a Bloomberg szemléjében. A kísérletek két alanya egy kurzort mozgat egy képernyőn a gondolatai segítségével.
A projekt keretében összeállított rendszer korábbi változataival az alanyok már képesek voltak kávét inni egy termoszból egy robotkar segítségével, vagy egyszerű játékokat játszani. A legújabb verzió finomabb irányítást és könnyebb használatot tesz lehetővé. Az egyik résztvevő képes volt percenként hat szavas sebességgel szöveget bevinni egy szoftver segítségével.
A BrainGate csoport célja, hogy olyan emberek számára fejlesszenek ki működő technológiát, akik elvesztették valamely végtagjukat. A mostani kísérlet két alanya ALS-ben szenved (ez egy végzetes bénulásos betegség, a nemrég a világon végigsöprő ice bucket challenge, azaz jegesvödrös kihívás eredetileg erre a betegségre próbálta felhívni a figyelmet). Az alanyokat csak T6 és T7 néven emlegeti a leírás.
Mire lesz képes az agyba ültetett implantátum?
Egy évvel a tesztek megkezdése előtt mindkettejük agyába egy "idegi rögzítő készüléket" ültettek be, abba a részbe, amely a kézfunkciókat vezérli. A szenzor az elektromos impulzusokat érzékeli, majd átalakítja őket olyan számítógépes jelekké, amelyek egy kurzort vezérelnek egy képernyőn.
A tesztalanyok arról számoltak be, hogy jóval könnyebb volt a vezérlés, mint a korábbi szoftverváltozatoknál. A kísérleteknek köszönhetően a mozgásukban korlátozottak számára is könnyebben kezelhetőek lesznek a számítógépek, de persze nem csak kurzormozgatásra akarják használni a technológiát: robotkarok, implantátumok vezérlésére készülnek, valamint az agy és az izomzat összeköttetésének megteremtésére valamilyen sérülés esetén.
A Bloomberg két videót is beágyazott, ezek nem túl látványosak, de ha belegondolunk, hogy a kurzort valaki pusztán a gondolataival irányítja, máris hátborzongatóak: