Hiába gyűjtik az idősek öreg napjaikban a régóta jól ismert „temetési pénzt", a hazai gyakorlatban a legtöbb esetben az örökösöknek kell megelőlegezniük a végtisztesség költségeit. Az elhunyt halálakor minden ingó és ingatlan vagyona, így az otthonában tartott készpénz, vagy a bankszámla is a hagyaték részét képezi. Az örökösök ezekhez a vagyonelemekhez nem férnek hozzá a hagyatéki eljárás végéig, így a közben esedékessé vált gyásszertartást saját zsebből kell kifizetniük. A tárgyalásos rendezéstől a jogrend csak a legritkább esetben tekint el például ha egy örökös van csupán, és az elhunyt semmilyen ingatlant, és csak minimális ingó vagyont hagyott hátra. Minden egyéb esetben tárgyalást kell kitűzni, márpedig amíg a hagyatéki eljárás végére pont nem kerül, addig senki nem kaphat egy fillért sem. Ezek az eljárások ugyanakkor 3-6 hónapig is elhúzódhatnak – még akkor is, ha az örökösök közül senki nem vitatja a hagyatéki végzést. Ha vita alakul ki az örökösök között, akár beláthatatlan ideig, évekig elhúzódhat az eljárás.
Erre az időre ugyanakkor a temetés már szinte minden esetben rég lezajlott. A hazai lakosság döntő része azonban nincs felkészülve váratlan kiadásokra, még a szerényebb temetések, hamvasztások, általában a végtisztesség költségeit az elhunyt hozzátartozói sokszor csak kölcsönből tudják fedezni. Mivel a pénz gyorsan kell, általában kifejezetten erre szakosodott kisebb összegeket nyújtó cégekhez fordulnak. Ezeknek a kölcsönöknek azonban általában meglehetősen előnytelen feltételei vannak – írja a Vasárnap Reggel.
Az elmúlt hónapokban a temetési biztosítások piacán komoly kampánnyal megjelenő 4Life Direct biztosításközvetítő cégvezetője, Rácz Andrea szerint valóban olyan kérdésről van szó, amely akár hosszú távon is meghatározhatja egy család gazdasági körülményeit, vagy eladósodottságát is. Az itthon is a Red Sands biztosítási csoport termékeit kínáló 4Life Direct cégvezetője szerint főleg azért problémás a kérdés, mert a temetéssel járó eladósodás különösen a már egyébként is nehéz anyagi körülmények között élőket veszélyezteti.
A megoldást például a temetési (élet)biztosítás is jelentheti, itt ugyanis a biztosítási összeget a szerződésben megjelölt hozzátartozó kapja, aki így 7 munkanapon belül hozzáférhet a befizetésekkel a temetésre félretett összeghez.
Megoldást jelenthet az is, ha az idős emberek még életükben elhalálozási rendelkezést adnak meg a bankszámlájukra nézve, vagyis haláluk esetén az örökösök közül a kedvezményezett a bemutatott halotti anyakönyvi kivonat alapján felvehet pénzt a számláról. Ez a módszer ugyanakkor aggályosnak tűnhet az örökösödés kapcsán – jegyzik meg a szakértők.