Ez alól az emésztőrendszer sem kivétel, ezért is fontos megértenünk bizonyos összefüggéseket, például azt, hogy miért érdemes az epe működésének szempontjából (is) figyelmet fordítani a máj méregtelenítésére például a Myrobalan termékeivel.
Az epesav fontossága
Az emésztés önmagában is egy összetett folyamat. Gondoljunk csak arra, hogy amikor egy ínycsiklandozó ételt látunk, vagy megérezzük az illatát, a szánkban összefut a nyál, a gyomrunk korogni kezd, eközben pedig felkészül az emésztésre, illetve az epetermelés is felgyorsul.
A májat a többség méregtelenítő szervként tartja számon, és bár igaz, hogy ez az egyik fő feladata, ugyanakkor ne feledkezzünk meg arról, hogy az emésztés folyamatában is aktívan részt vesz. A tévhitekkel ellentétben ugyanis az epefolyadékot nem az epehólyag termeli, hanem a máj. Az említett szerv pedig csak elraktározza.
Az epesav a patkóbélbe ürülve közreműködik az emésztésben, elősegíti a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, a zsírok lebontását, illetve a méreganyagok lebontását. A “használt”, másodlagossá vált epesavat a máj később visszaalakítja elsődlegessé, illetve a kiürült mennyiséget újratermeli, hogy a folyamat elölről kezdődhessen.
Mi történik, ha a máj túl kevés epefolyadékot termel?
Talán nem is sejtjük, hogy az epefolyadék mennyisége milyen fontos az egészség szempontjából. Hogyha ugyanis a máj túl keveset állít elő belőle, akkor a szervezetben pangó, rendszertelenül ürülő epesav keletkezik.
Ez pedig már nem képes megfelelően ellátni a feladatát, ennek következtében a zsírok nem tudnak felszívódni, a felesleges koleszterinek nem tudnak kiürülni, ezért a vérben lévő triglicerid és koleszterin szintje megemelkedik.
Ami a legnagyobb probléma, hogy ezek plakkok formájában lerakódnak az érfalakra, szűkítik azok átmérőjét. Mivel így nem tud kellő mennyiségű vér áramolni bennük, ezért megnő a keringési, szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata. Gondolnánk, hogy ennyi mindenre hatással van az epesav?
Ha azonban gyakran fogyasztunk epehajtó hatású élelmiszereket, emellett gondot fordítunk a máj rendszeres méregtelenítésére, akkor ezek a problémák megelőzhetőek.
Mi okozhatja az epeműködés felborulását?
Talán nem mondunk újat azzal, hogy mint annyi más egészségkárosító tényező, az epeműködés zavara is főleg a civilizált életmód számlájára írható.
A feldolgozott, egészségtelen ételek, a stresszes életmód, a kémiai gyógyszerek fogyasztása, a pihenés hiánya, a szervezetben lévő krónikus gyulladások mind kihatnak a máj működésére és az epe termelésére, körforgására.