A már elfogadott kormánydöntés értelmében a Balatonnál 367 milliárd, Sopron és térségében 60 milliárd, míg a Felső-Tisza vidékén 100 milliárd forint értékben valósulnak meg fejlesztések – mondta a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója. Guller Zoltán szerint további kiemelt turisztikai térségek létrehozására tesznek javaslatot, köztük például s Dunakanyar környékére is.
A területi operatív program keretében még további 102 milliárd forint áll rendelkezésre turisztikai fejlesztésekre a mostani uniós ciklusban. A turizmus Magyarország GDP-jének 10 százalékát adja és mintegy 350 ezer embernek ad munkát, így minden egyes fejlesztés jelentősen növeli a munkahelyek számát az adott térségben – tette hozzá.
Élménypontok – nem csak Budapesten
Guller Zoltán szerint nem több turistára van szükség, hanem a meglévő látogatók nagyobb költekezésére és hosszabb tartózkodására. Így a fejlesztésben egyre nagyobb hangsúlyt kap a desztináció alapú szemlélet, ami azt jelenti, hogy egyes kiemelt úti célokon attrakciókat és élménypontokat alakítsanak ki.
A tervek szerint a kiemelt területek saját márkával rendelkeznek majd, a marketing- és reklámtevékenységet pedig a turisztikai ügynökség térségi szervezete fogja majd össze. Az ügynökség megszüntetné a túlzott főváros centrikusságot is. Három nagy attrakciós park megvalósítására látnak lehetőséget az országban, a főváros környékén, a keleti országrészben, és a nyugati országrészben a Balaton környékén.
Az Ügynökség vezérigazgatója elmondta: A balatoni térség fejlesztésére például mintegy 17 milliárd forint áll rendelkezésre és azt az ötletet valósítják meg, ami hosszú távon fenntartható. Guller Zoltán szerint már megvalósítás előtt áll számos fejlesztés a Balatonnál – idén nyárra 56 strand újul meg, egy strandon átlagosan 40 millió forintot fordítanak a színvonal növelésére. A hosszú távú tervek között szerepel az is, hogy csak elektromos motorral felszerelt hajók közlekedhessenek a tavon.
Bekavar az Airbnb
A vezérigazgató szerint a szállásközvetítő cég tisztességtelen versenyt generál, ami nem csak adózási, de biztonsági problémákat is felvet. Kezelni kell a helyzetet, az idegenforgalmi adó kötelezőbefizetése lenne a minimum. A turisztikai ügynökség ősszel tesz javaslatot a kormányban ez ügyben. A sharing economy cég körül felvetődött problémákról már többször is írtunk, ide kattintva megtekintheted.
Az Uber sorsára jut a lakásbérlők réme? Mi lesz az Airbnb-vel? Újra és újra felmerül, hogy valamilyen módon Magyarországon is szabályozni kell a lakáskiadást forradalmasító sharing economy-cég, az Airbnb működését. Csak találgatni lehet, hogy milyen nemzetközi példákat követhet majd a magyar megoldás, de ha felmerül a téma, sokan asszociálnak egyből az Uberre, amely a jogszabályi környezet rugalmatlansága miatt kivonult az országból. Tovább a videóhoz>>> |