Felejtsük el a merevlemezt: jön az SSD
A notebook-hirdetésekben egyre gyakrabban találkozunk az SSD fogalmával: ez a memóriatípus váltja fel fokozatosan a "hagyományos" merevlemezeket az adattárolásban. Az SSD egyre elterjedtebb használatával csendesebb, alacsonyabb fogyasztású, gyorsabb számítógépeink lesznek.
Forrás: Wikimedia Commons / Dsimic |
Az SSD (solid state drive, szilárdtest-meghajtó) memóriaegységek ugyanis félvezető memória áramkörökből épülnek fel és a hagyományos merevlemezes adattároló egységekkel ellentétben nem tartalmaznak mozgó alkatrészt, valamint jóval kisebb az energiaigényük is.
Két év, és minden második laptop csendesebb és gyorsabb lesz
Az SSD memóriaegységek világpiaci forgalma 2014-ben 11,58 milliárd dollár volt, ami az idén 13,12 milliárd dollárra, 2016-ra pedig 14,12 milliárd dollárra emelkedik.
Iparági becslések szerint az SSD memóriaegységekkel szerelt notebookok részaránya az idei 30 százalékról 2017-re már 50 százalék fölé emelkedik a merevlemezes meghajtókkal szerelt készülékek kárára. Az SSD memória egységek világpiaci forgalma pedig a 2014-es 83 milliónak közel két és félszeresére emelkedik 2019-re.
Ebből a tortából egyre nagyobb szeletet hasíthat ki egyébként a Samsung: a cég az idén várhatóan 4,57 milliárd dollár bevételre tesz majd szert az SSD-k értékesítésével, ami 35 százalékos világpiaci részesedést biztosít majd számára. Konkurensei, az amerikai Intel és SanDisk vállalatok ezzel szemben 2,25 és 2,20 milliárd dollár bevétellel 17-17 százalékos piaci részesedésen osztozkodnak majd.
2015 első negyedévében 23,19 millió SSD-egységet szállítottak ki a gyárakból; ezek teljes kapacitása meghaladta az 5,65 exabájtot. Valószínűleg nem segít sokat ekkora kapacitás elképzelésében, de azért eláruljuk: egy exabájt 1,048 millió terabájt. Az alábbi charton a 2015 első negyedévében kiszállított SSD-egységek piaci megoszlását ábrázolja a storagenewsletter.com:
Az I. negyedévben 23,19 millió SSD-egységet szállítottak le a gyártók - ki mekkora szeletet szerzett meg a tortából? |