A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt, az üzemanyagoké és a háztartási energiáé csökkent. Tavaly augusztushoz képest átlagukat tekintve a fogyasztói árak nem változtak.
A bulik drágábbak lesznek
Az élelmiszerek ára 0,9 százalékkal emelkedett. Ezen belül többek között nőtt az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, a friss zöldség, gyümölcs (17,2%), az étolaj (7,7%) és a tojás (5,9%) ára, csökkent a cukoré (9,0%), a tejé (11,2%), a sajté (10,9%), valamint a liszté (4,9%). A szeszes italok, dohányáruk 3,9 százalékkal drágultak.
Drágultak a szolgáltatások is
A szolgáltatásokért átlagosan 1,7 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 5,6 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkek átlagosan 1,3 százalékkal drágultak, miközben a ruházkodási cikkek ára 0,2 százalékkal mérséklődött.
A háztartási energia ára átlagosan 2,7 százalékkal csökkent, ezen belül az elektromos energiáé 5,7, a távfűtésé 3,4 százalékkal. Az egyéb cikkekért (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) 4,5, ezen belül a járműüzemanyagokért 11,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
Összességében csökkentek az árak
2015. júliushoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal csökkentek. Az élelmiszerek ára 0,7 százalékkal mérséklődött, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 5,3 százalékos árcsökkenésének következményeként.
E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára nem változott az előző hónaphoz képest. A szolgáltatások 0,3 százalékkal drágultak, ezen belül az üdülési szolgáltatások 1,1 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkekért 0,2 százalékkal kellett többet fizetni. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia ára nem változott. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkekért 1,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Az egyéb cikkek ára átlagosan 2,5 százalékkal csökkent, ezen belül a járműüzemanyagoké 5,5 százalékkal.
Meglepő eredmény Ez annak fényében mindenképpen meglepő adat, hogy kollégáink a Privátbankár Árkosár felmérésén elég nagy drágulást mértek. >>> |
Az elemzők most nem volt elég bátrak
Az augusztusi inflációra szóló legagresszívabb előrejelzést a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői adták. A keddi adatismertetetés előtti prognózisukban közölték, hogy a múlt hónapra zéró inflációt várnak tizenkét havi összevetésben a fogyasztói árindex júliusban mért 0,4 százalékos éves növekedése után.
Az előrejelzés jóval elmarad a szélesebb londoni elemzői konszenzus átlagától is, amely augusztusra a júliusival megegyező, 0,4 százalékos éves inflációt valószínűsítettek augusztusra.
A JP Morgan elemzői azzal indokolták prognózisukat, hogy az üzemanyagárak a múlt hónapban 5,5 százalékkal csökkentek, és a ház számításai szerint ez önmagában 0,5 százalékpontot lefaraghatott a havi összevetésű inflációból, tekintettel az üzemanyagok 8,2 százalékos súlyára az inflációs kosáron belül.
Nem ilyen olajárral kalkuláltak
A cég londoni elemzői szeptemberre is zéró körüli éves inflációt valószínűsítenek Magyarországon éves összevetésben, elsősorban a Brent nyersolaj-alaptípus árfolyamára szóló előrejelzésük meredek csökkentése miatt. A JP Morgan elemzőinek felülvizsgált prognózisa szerint a Brent hordójának átlagára 2015 hátralévő részében 49 dollár, 2016 egészében 52,50 dollár lesz a cég korábbi prognózisában szereplő 60, illetve 65 dollár helyett.