December 9-én idén utoljára vettük nyakunkba a három hipermarket-lánc, az Auchan, a Tesco és a Cora egy-egy áruházát. A 30 élelmiszerből álló mintakosarunk termékei az Auchanban és a Tescóban valamivel olcsóbbak lettek, mint novemberben, az elmúlt hónapokban rendre felülteljesítő Cora azonban decemberben "kipukkadt", és bár éves szinten az átlagosnál kevésbé emelte árait, novemberhez képest több mint 9 százalékkal többet mutatott mintakosarunk ellenértéke, így a dobogó legfelső fokáról a harmadik helyre csúsztak vissza.
Az átlagos kosárérték 2011. decemberében 15 584 forint lett, ez 3,4 százalékkal magasabb, mint tavaly - összesen 512 forinttal többet kértek ugyanazért, mint egy éve. Havi szinten 1,4 százalékos az átlagos drágulás, 214 forinttal kellett volna többet fizetni, mint novemberben.
Ha mindent ott szereztünk volna be, ahol a legolcsóbban adják, mindössze 14 257 forintot kellett volna fizetnünk. Ennél az Auchan 7, a Tesco 9, a Cora pedig 12 százalékkal volt drágább - ehhez azonban tripla utazgatásra és időre vagy tripla létszámú beszerzőcsapatra és folyamatos telefonos összeköttetésre lenne szükség.
Az egyes termékek árait vizsgálva havi szinten a kenyér vezeti a drágulást - ebben szerept játszik az is, hogy a Cora megújult kínálatában "egyszerű" kilós fehér vagy félbarna kenyeret - legalábbis a felmérés készítésekor - nem találtunk, a félkilós veknik ára pedig más áruházak kilós kenyerének árával vetekszik. Összességében 40 százalékkal emelkedett egy hónap alatt a mindennapi kenyér átlagára. Almát átlagosan 26 százalékkal drágábban árulnak a hiperek, mint egy hónapja, de novemberhez képest 10 százalék fölött drágult a tojás, a sajt és a májas is. Több mint 10 százalékkal olcsóbb lett viszont a banán és a tejföl is, a túró rudi árát pedig egy csendes, de bődületes Tesco-akció húzta le - a versenytársaknál 30 százalékkal olcsóbban kínálták az egyébként többnyire minimális áreltéréssel kínált terméket anélkül, hogy ezt akár az árcímke pirosra színezésével, vagy egy "akció" felirattal jelezték volna.
Éves összehasonlításban a cukor és a kenyér vezeti az áremelkedést bő 30 százalékkal, 20 százalék fölött drágult a csirkemell, a csokoládé, a kávé és a chips. A ropogtatnivalót tényleg utolérte a róla elnevezett chipsadó: a gyártók a szokásos áremelési trükkhöz folyamodva csendben csökkentették a zacskóba töltött mennyiséget, 3 áruházból kettőben már az új, 77 grammos kiszerelést találtuk az egyik termékből, a harmadikban még a régebbi, 85 grammost - az Árkosár felmérés indulásakor még 90 grammot töltöttek a zacskóba.
A tavalyinál 54 százalékkal olcsóbb viszont a krumpli, 20 százalékkal a tejföl, 14 százalékkal a sör és 12 százalékkal a sajt.
Havi legolcsóbbak
A karácsonyi ünnepkörhöz igazodva ezúttal három olyan élelmiszert választottunk, amely az év vége felé gyakran kerül a magyar családok kosarába. Az élő pontyot a legolcsóbban a Tescóban kínálták, kilónként 649 forintért. A Corában 759 forintot, az Auchanban 990 forintot kértek a bánatos ábrázatú állatokért.
Pezsgőt is a Tescóban találtunk a legolcsóbban, a Schloss Böchingen 439 forint egy üveggel. A Corában a Bella Vita 469 forint, az Auchanban az Anno Domini 2000 nevű termék 489 forintba kerül. Aki beéri gyöngyöző borral is, az 399 forintból is megúszhatja a pukkantást: a Tescóban ezért Schloss Böchingent adnak, az Auchanban Pompadour fantázianevű italt.
A lédig szaloncukor elárasztja az üzletek bejáratának közelét, a Tescóban 599 forint egy kiló, az Auchanban 669 forint, a Corában pedig 699. A vásárlók figyelmét mindenhol nyomatékosan felhívják, hogy a különböző ízeket külön mérjék le - ehhez a felhíváshoz most mi is csatlakozunk. A tavalyi kínálathoz képest a ponty 9, a szaloncukor pedig 7 százalékkal olcsóbb lett.
Bár a karácsonyig még volt hátra néhány hét, december 9-én pénteken délután már igen erős forgalmat tapasztaltunk a polcok között. Aki megteheti, hogy csak sofőrként és rakodóként vesz részt az ünnepi beszerzésben, az Auchanba vigyen magával notebookot, tabletet vagy okostelefont: a francia lánc ugyanis egyedüliként szabad wifi-hálózatot üzemeltet, amit bevásárlás közben ugyan nehéz kihasználni, de a várakozás óráit megkönnyítheti.