Fóliázás mint az első védvonal
Az első és legfontosabb cél a társasjátékok zöldítésénél, a külső, átlátszó fólia elhagyása. Ez viszont sokszor jár azzal, hogy a társasjáték szinte már használtnak tűnő állapotban kerül le a polcról. Gondolj csak bele, hogy az árcédulát valahova fel kell rá ragasztani, a pakolástól pedig elkopnak az élei. Ugyanez igaz például a dobozban lévő becsomagolt kártyákra és egyéb elemekre. Eddig ez megvédte a játékot attól, hogy bármilyen sérülés érje a használat előtt.
Nagy csalódás lehet sokak számára, mikor a megérkezett játék nem tökéletes külsővel érkezik. Erről sokat tudnának mesélni a SAS és KOS, a tárSASjátéKOS weboldalon, ahol nagyon vigyáznak a társasjátékokra, legyen az új, kedvezményes vagy akár akciós társasjáték. Hiszen sem vásárlóként, sem pedig eladóként nem lenne jó, ha ez megtörténne.
Fontos, hogy minden játék szép állapotban érkezzen az új otthonukba, hiszen egy kopott sarok könnyen lehet egy ünnep fájó pontja, hiszen valaki már biztos nagyon várt rá.
Hogyan lehet megvédeni a társasokat?
A társasokat viszont nagyon nehéz megvédeni, ha nincs rajtuk a külső védőfólia. Igaz, hogy környezeti és spórolási szempontból kedvezőbb megoldás, de az újrahasznosított anyagok, illetve a különböző papírok rendkívül sérülékenyek. A dobozban lévő kártyák is érzékenyek, és a dobálás vagy a gondatlan kezelés miatt könnyedén meggyűrődhetnek.
Pont ezért fontos, hogy a lehető legkevesebbet kelljen mozgatni és pakolgatni ezeket a fólia nélküli játékokat. Emellett persze érdemes elgondolkodni azon is, hogy vajon ez mennyire védi a környezetet? Nem jár-e több hátránnyal, mint előnnyel?
De akkor maradjon minden a régiben?
Természetesen ez sem jó megoldás, hiszen a környezetvédelem a legtöbb társasjáték-forgalmazó számára igenis fontos lépés. Ez a jövő útja, ami elé nem szabad akadályt gördíteni.
A társasjátékok csomagolásának tehát egyértelműen környezettudatosabbá kell válni. Viszont mind a vásárló, mind a forgalmazó szemszögéből fontos, hogy mindez ne menjen a minőség rovására.
Ehhez arra van szükség, hogy gyártók és a kereskedők is új módon közelítsék meg ezt a kérdést, és megtalálják a jó és hatékony egyensúlyt a játékok csomagolását illetően. A vásárlók visszajelzése pedig legalább ennyit segítene, mivel az ő elvárásaikhoz és véleményükhöz igazodik a piac: fontos-e számukra a fóliázás? Mi lenne a legjobb, amit tehetnének a zöldebb társasjáték csomagolásért? Mit tehetnének a forgalmazók, hogy kevésbé sérüljenek a fóliázatlan dobozok?
A játékosok és a gyártók jó ötletekkel segíthetik egymást, hisz a cél és a társasjátékok szeretete közös.