4p

A gazdaság minden ágazatát érintik Donald Trump amerikai elnök vámemelései. Csak a bizonytalanság biztos. 

A gazdaság minden ágazatát érintik Donald Trump amerikai elnök vámemelései, mivel olyan bizonytalanságot teremtenek, amelyben sem a vállalatok, sem a fogyasztók nem költik a pénzüket. Mike Johnson, az Egyesült Államok képviselőházának elnöke a napokban ahhoz hasonlította Donald Trump államfő eddigi gazdaságpolitikai lépéseit, mint amikor egy biliárdpartiban az első lökéssel szétrobbantják a háromszögben felállított golyókat. Szerinte ezt követően kezdődhet a játszma, amiben az így kialakult kaotikus helyzetből egyenként be lehet gurítani a golyókat a lyukakba.

Ezzel csatlakozott ahhoz, ami egyebek mellett Trump kongresszusi beszédéből is kiderült. Eszerint előbb romlani fog a helyzet, mielőtt kialakulna egy új rend, amivel az amerikaiak jobban járnak majd a korábbinál. Egy kétkedő megfigyelő utalhatna ezzel kapcsolatban egy hasonló történetre. Az amerikai hadsereg 2003-ban két hét alatt rommá verte a több évtizedes múltra visszatekintő iraki rezsim katonaságát, amely akkor a világ negyedik legnagyobb katonai ereje volt.

A nagy rombolás gőzerővel elkezdődött, jó úton halad a káosz megteremtése

Ezt követően azonban az Irakban hatalomra került amerikai vezetés soha többé nem tudta összerakni, amit szétvertek. E helyett rendszeresen ismétlődő terrorral színezett káosz alakult ki. Az amerikai befektetők, amelyek szerettek volna beszállni az arab ország olajiparába, a bizonytalanság miatt lemondhattak erről.

Az elmúlt években a kínaiak jelentek meg ezen a téren is. Mindez arról juthat az eszükbe, hogy Trump első nagy lökése a biliárdasztalon, mintha kezdené elérni a célját, a régi felállás szétrombolását – derült ki a Reuters összefoglalójából. A tőzsdei árfolyamok megbillentek, és garantált a hosszabb távú pusztítás is azt követően, hogy szerdától életbe léptek az acél- és alumíniumimportot sújtó 25 százalékos büntetővámok.

Kanada és az Európai Unió és Kína részben kilátásba helyezett, részben már érvénybe is lépett tarifaemelésekkel válaszolt. Egy a napokban tartott mezőgazdasági tanácskozáson gyászos hangulatban tekintettek szét ágazatukon az amerikai gabonaipar vállalatai. Arra számítanak, hogy a kivitelüket sújtó válaszintézkedések hosszú távon padlóra küldhetik ágazatukat.

Már érezni a változással járó fájdalmat, a cégvezetők nem tudják, hol áll a fejük

A gazdaság szinte minden szereplője kínlódik az amerikai gazdaságpolitikai felfordulása miatt – mondta Stephen Dover, a Franklin Templeton vagyonkezelő cég vezető piaci stratégája. A Kanadával és Mexikóval szembeni vámfenyegetés miatt például nincs olyan autóipari vezető, aki bármilyen befektetésről dönteni merne.

Vannak ugyan olyan vállalatvezetők, akik úgy vélik, hogy a cégük az Egyesült Államokon belül bővítheti gyártókapacitásait, elkerülve a vámok egy részét. Ugyanakkor szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a beszállítói láncokat nem lehet ripsz-ropsz átalakítani. Így a fogyasztóknak mindenképpen az autók drágulásával kell számolniuk.

Bizonytalanság és rengeteg kérdőjel – a kiszámíthatóság helyett
Bizonytalanság és rengeteg kérdőjel – a kiszámíthatóság helyett
Fotó: Depositphotos

Dél-koreai acélgyártók esetleg gyártóbázisokat építenének Amerikában, ám az ilyenfajta döntések előtt a közgazdászok sokat szoktak matekozni, hogy kiderítsék, visszahozná-e a pénzt a beruházás. Az európai Airbus repülőgépgyártó vezetőségének például fogalma sincs, hogyan fogja érinteni a vállalat költségeit a vámháború.

A történet következő fejezete, ha folytatódik az elkezdett mese, megjósolható

Nem jobb a helyzet a könnyűiparban sem. A német Puma sportszergyártó részvényei elvesztették értékük negyedét az Észak-Amerika és Európa közt kialakulóban lévő kereskedelmi háború miatt. A vállalat elbocsátásokat jelentett be. A spanyol és a francia szeszesital-gyártók azt kérték az Európai Bizottságtól, hogy mentesítse amerikai versenytársaik termékeit az új vámok kiszabása alól, mert a válaszlépések nyomán végül mindkét fél nagyon rosszul járna. Hasonló helyzetben és állásponton vannak a francia luxustermék-gyártók. Az Egyesült Államok 1500 legnagyobb vállalata közül 900 jelezte, hogy Trump új vámtarifái megcsapolhatják profitját. A történet következő fejezetével kapcsolatban vélhetően Justin Onuekwusi, az St. James’s Place befektetési cég egyik vezetője fogalmazott a legérthetőbben.

Szerinte a legnagyobb kockázat az, hogy a vállalatok a bizonytalan gazdasági környezetben leállítják beruházási-fejlesztési kiadásaikat, miközben az állásukat veszélyben érző és az inflációtól tartó végfogyasztók visszafogják vásárlásaikat. Más szóval Trump vámtarifái elvezethetnek a gazdaság nagy leállásához úgy, hogy senki sem tudja, mi következik azután.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Nem csupán a magyarokat hagyta faképnél a zsugorodó áruházlánc
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:07
Nemcsak Magyarországnak fordított hátat a Cora áruházlánc, amelynek hipermarketjei itt az Auchan kezébe kerültek. A vállalat tovább zsugorodik, mert már a nyugat-európai piac is kifog rajta.
Vásárló Trump rácsapott a konyhaasztalra is
Buksza blog | 2025. április 15. 07:54
Jó példája a juharszirup annak, milyen mélyen összefonódott az elmúlt évtizedekben az Egyesült Államok és Kanada gazdasága. Hiába termelik amerikaiak a szirupot, ha kanadai eszközöket használnak hozzá.
Vásárló Egyre súlyosabb a helyzet, már keresik az utódot a csokipiacon
Buksza blog | 2025. április 13. 16:59
Egyre valószínűbb, hogy a hagyományos csokoládé luxuscikké válik, miután egyik fő alapanyaga, a kakaó ritkaság lesz. Az élelmiszer-fejlesztők keresik, mivel lehetne pótolni a kakaót.
Vásárló „Egy euróval sem adunk többet a kormánynak” – kellemetlen meglepetés érheti a Szlovákiában vásárló magyarokat
Buksza blog | 2025. április 13. 12:15
Az új tranzakciós adó bevezetése miatt előfordulhat, hogy a Szlovákiába látogató magyaroktól is készpénzt kérnek olyan vásárlásoknál, amelyeket korábban bankkártyával fizettek ki.
Vásárló Az árrésstopról is beszélt a magyar Spar
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:41
A jelenlegi piaci környezet egy akadálypálya a kiskereskedelmi láncoknak. Ezen próbál lavírozni a Spar. Most kiderült, mennyire sikerült. 
Vásárló A jövő autómosása – víz nélkül
Márkázott tartalom | 2025. április 10. 08:53
El tudod képzelni, hogy autód ragyogó tiszta legyen anélkül, hogy közben egy csepp vizet is elhasználnál? Sokak számára ez a gondolat új és talán hihetetlen is, hiszen a hagyományos autómosási szokásokkal nőttünk fel. Az autómosók többnyire bőséges vízfelhasználással dolgoznak, hiszen azt gondoljuk, minél több víz és tisztítószer kerül a kocsira, annál tisztább lesz az. De mi van, ha van erre egy alternatíva?
Vásárló Nagyot csökken az üzemanyagok ára, így időzítse a tankolást!
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 10:29
600 forint alá is benézhetnek az árak.
Vásárló Dohányzás: anyuci és apuci idegesítő szerepébe képzeli magát egy áruházlánc
Buksza blog | 2025. április 8. 11:03
Ihletet adott a belga Delhaize áruházlánc marketingeseinek a cigarettásdobozokon megjelentő figyelmeztetés a dohányzás káros hatásairól. Pozitív életvezetési tanácsokat fognak adni a vevőknek.
Vásárló Furcsa sorsa jutott egy csapat Audi – ezt is Trump intézte el
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 13:57
Audi-szállítmányok ragadtak bent az amerikai kikötőkben.
Vásárló Nagyobb benzinár-esésre ébrehetünk kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 09:54
Ha a kiskereskedők is úgy gondolják, akár 5-6 forinttal is olcsóbban tankolhatunk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG