Milyen laptopot vegyünk?
A vásárlás előtt álló első kérdése magához, hogy milyen laptopot vegyen? Mire van szüksége, mit akar vele? Hobbi, munka, tanulás? A célt érdemes kijelölni és ahhoz igazítani a vásárlást. A legkülönbözőbb igényeket, az egyedi ízlést, a különböző felhasználói szokásokat és persze az anyagi lehetőségeinket sorra kell venni. A legutóbbi egy fontos tényező, tehát nagyban befolyásolja döntésünket az ár. Nagyjából 100 ezer forinttól egészen akár 1 millió forintig terjednek az árak például az eMAG webáruház laptop kategóriájában.
A legolcsóbb laptopok kinézetre olyanok, mint a legdrágábbak, ám gyenge bennük a hardver. Így mondjuk hiába van 8 GB memória a laptopban, ha csak 1.2 GHz-es integrált processzor végzi a feladatokat. Egy ilyen laptopon még a videó nézés is élvezhetetlenül akadozni fog. Ha ilyen laptopot vásárolunk akkor a lehetőségeink nagyjából kimerülnek a szövegszerkesztés, táblázatkezelés, e-mailezés és alapvető internetezésben. A drágább árkategóriában már lehet találni használható laptopot. Attól függően, hogy milyen erős processzor (nem ritka a 2 GHz feletti) és mennyi memória van a laptopban már Full HD filmeket is lehet nézni rajta, illetve játszani, és akár egyszerre több program is fut rajta. Viszont ezek a gépek gyárilag lassú HDD-t kaptak, ezért érdemes bővíteni SSD-vel. Így a laptop sebessége is jó lesz. A jóval drágább számítógépek több százezer forintba kerülnek. Tudásuk is ezért több mint az átlagos gépeké. Viszont itt már gyári SSD-vel kapjuk, erős és gyors processzorral. Kiváló videóchippel (nVidia, GeForce,stb). Szóval egy ilyen gépen már CPU igényesebb grafikai, programozási munkákat is lehet végezni.
A tartósság kérdése is lényeges, mert egy laptopot sokat hozzuk-visszük magunkkal. Az anyagok minősége ezért fontos. Strapabíró gépre van szükség, ami bírja a laptopoknak szánt „kiképzést”.
A laptop borítását nézzük meg, mert nem mindegy, hogy alumínium, lakkozott-fényes, vagy műanyag. A matt műanyag a legjobb választás, mert az nem maszatolódik annyira, nem karcolódik könnyen. Bár, ha vigyázunk gépünkre akkor ezek a dolgok kiküszöbölhetőek.
Kijelző, touchpad és billentyűzet
A kijelző, érintőpad, billentyűzet szintén kardinális kérdés a laptop választásánál. Nagyfelbontásra van szükségünk, vagy jó az átlagos? Szemkímélő(bb) kijelzőt szeretnénk? Billentyűzetnél jó a kisebb vagy nagyobbat szeretnénk? Megint egy sor kérdés. Az erős zsanér különösen fontos, hiszen ez tartja a kijelzőt. Mit nyújt egy jó billentyűzet? Jó tapintást és megfelelően halk a leütésekkor. Ezen a téren az üzleti és a számítógépek viszik a prímet.
Fontos a memória
A videokártyák bizonyos ár alatt játékok futtatására nem alkalmasak, főleg, hogy a mai új játékok igényesek, jó kártyát igényelnek. A videokártya memóriája nem befolyásolja a játékot. Tehát hiába van 4 vagy 8 GB videomemória a laptopban, nem lesz gyorsabb tőle a játék. RAM azaz a rendszer memória körül is van tévhit.
Az egyik ilyen tévhit, hogy a kevés RAM miatt lassú a gép (ez még önmagában igaz is), viszont hiába helyeznek a laptopba 64 GB memóriát, egy ponton túl nem lesz tőle gyorsabb. Beáll egy állandó sebességre és azt „tudja” a gép, többet nem.
A merevlemezt is nézzük meg jól, mert nem mindegy, hogy 100 GB vagy 500 GB a merevlemezünk. Ideális esetben alap az 500 GB háttértároló. Viszont nem kell tőle sem extrém sebességeket várni. A drágább laptopok SSHD-vel vagy SSD és HDD kombinációval kaphatók.
Nem könnyű dönteni, hogy melyik laptop lenne idális választás, azonban gondolkodjunk el, hogy mi a legfontosabb számunkra, mire szeretnénk használni a gépet és válasszunk ezeknek megfelelően.