Fotó: flickr / stevendepolo |
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a fogyasztók, a közétkeztetők és a vendéglátók figyelmét, hogy az Európai Unió öt tagállamát érintő Listeria monocytogenes járvány lehetséges forrása a gyorsfagyasztott kukorica.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság és az Európai Betegségmegelőzései és Járványvédelmi Központ értékelésében a gyorsfagyasztott kukoricát hozza összefüggésbe az öt EU tagállamot érintő Listeria monocytogenes járvánnyal. 2015-től 2018 márciusáig 32 megbetegedést jelentettek.
A Listeria monocytogenes baktérium az élelmiszerekben gyakran előfordul, megbetegedést azonban csak nagyobb baktériumszám mellett okoz. A Listeria a hűtő hőmérsékletén is képes elszaporodni, ezért minden 5 napon túl hűtőszekrényben tárolt élelmiszer elfogyasztása kockázatos lehet, ha annak összetétele támogatja a baktérium szaporodását. A panaszok kialakulásának ideje általában a fogyasztást követő 1 nap és 1 hét közé tehető. A fertőzés jellemző tünetei a láz, hányás, hasmenés, fejfájás. A Nébih összeállítása szerint a betegség szempontjából érzékeny csoportot jelentenek a csecsemők, a várandós nők, az idősek valamint a gyenge immunrendszerűek. |
Hogyan lehet megelőzni a bajt?
A fertőzésveszély megszüntethető, ha a gyorsfagyasztott zöldségeket hőkezelést követően fogyasztják el, ezért a Nébih felhívja a vásárlók, a közétkeztetők és a vendéglátók figyelmét, hogy ezeket a termékeket minden esetben főzzék meg.
A biztonságos előkészítés érdekében a gyorsfagyasztott zöldségeket percekig minimum 75˚C fokon kell tartani - azaz 2-3 percig szükséges forralni ahhoz, hogy a szemek közepe is elérje ezt a kritikus hőmérsékletet.
Mi kerül a húsvéti asztalra és mennyiért?
A várakozások szerint egyébként a húsvéti időszakban az élelmiszer-vásárlások értéke meghaladhatja az 50 milliárd forintot az idén. Tavaly áprilisban sonkára és szalámira fejenként 1211 forintot költöttünk, alkoholos italokra pedig 1 forintal többet, azaz 1212-t. Az idei költések várhatóan ennél magasabbak lesznek. Érdekesség, hogy tavaly áprilisban - szintén fejenként 15 tojást ettünk meg.
Mi köze a nyúlnak Jézushoz?A húsvétnak évezredes hagyományai vannak, amiben ma már mind a vallásos, mind a nem vallásos közösség talál magának szerethető tradíciót. Elgondolkodtál már valaha azon, hogy pontosan honnan is jönnek ezek a hagyományok? Miért eszünk sonkát húsvétkor? Miért vesszük dobozszámra a tojást, és mi köze van a húsvéti nyúlnak Jézus Krisztushoz? Összeszedtük, honnan is ered ez az egész >> |