Évről évre nő Magyarországon a 18-49 évesek körében az internethasználattal töltött idő, és egyre inkább a mobil eszközökkel kommunikálunk – derül ki a GfK Hungária Digital Connected Consumer felmérésének legfrissebb eredményeiből.
Míg 2011-ben összesen 201, tavaly már 207 percet töltött az interneten egy átlagos nethasználó fiatal felnőtt. Az idei első negyedévben pedig erre is rátöltöttek egy keveset, a felmérés szerint ugyanis már 209 percet, azaz közel három és fél órát neteznek a fiatal felnőttek.
Mozgásban a világháló
A kutatásból az is kiderült, hogy az asztali PC-k folyamatosan szorulnak ki a használatból. Jól látható módon a mobil eszközök, így notebookok, mobiltelefonok és legújabban táblagépek veszik át a helyét.
Az okostelefonok térhódításával ugrásszerűen – a 2011-ben mért 3 százalékról (átlagosan 6 perc) 2013-ban már 23 percre – nőtt a telefonon szörfölők által eltöltött idő. A különböző hordozható számítógépek a legfrissebb adatok szerint a világhálón eltöltött összes időből 76 perccel részesülnek szemben a tavalyi 71, és a tavalyelőtti 47 perccel.
Forrás: Digital Connected Consumer 2013, GfK Hungária |
Aki teheti, nem fizet az internetért
Egy másik vizsgálat szerint Magyarországon 5 millióan használnak internetet. Ez a szám jelentős a vizsgált országok tekintetében. További részletek lent, a keretes írásunkban. |
Azok közül, akik mobiltelefonon neteznek tízből négyen ha csak lehet, előnyben részesítik a wifi-kapcsolatot, további 21 százalékuk pedig túlnyomórészt wifin keresztül csatlakozik a netre – mondta el Bacher János, a GfK Hungária ügyfélkapcsolati igazgatója. Ezzel szemben a mindig, illetve túlnyomórészt mobilhálózaton keresztül netezők aránya 2013-ban az előző évhez képest állandó súlyt, 28 százalékot képvisel – tette hozzá a szakember.
Konyhában és utazás közben is neteznek a mobilosok
Az adatok alapján a mobilinternetet használók jellemzően a más, egyéb módon nehezen hasznosítható időt töltik ki mobileszközön való böngészéssel. Tízből hatan mondták azt, hogy utazáskor, illetve várakozással töltött idejében használ mobileszközt.
Sokan, a megkérdezettek 57 százaléka akkor is mobiltelefont, vagy más mobileszközt használ, ha nem akarja bekapcsolni a számítógépét, tízből négyen pedig akkor, ha sürgősen kell valamilyen információ a netről. Ágyban fekve reggel és esti lefekvéskor az internetezők 44 százaléka, míg 35 százalék az iskolában vagy munkahelyén használja az ilyen eszközöket. A felmérés szerint érdekes, hogy a válaszadók 28 százaléka tévénézés közben, 23 százalék pedig otthoni tevékenységek, például főzés, pihenés közben netezik vezeték nélküli készülékén.
Utcákat és barátokat keresnek sokan
A mobileszközökön végzett tevékenységek sorában kiemelkedő szerepe van a térképalkalmazások használatának: minden harmadik nethasználó szokott ilyet betölteni.
Jellemző a közösségi oldalak látogatása, fórumokra való visszajelzés, a mobiltelefonálást részben költséghatékonyan kiváltó chatelés, de az online telefonálók arányában is ugrásszerű növekedés volt, a tavalyi 9 százalékról 23 százalékra nőtt idén az arányuk.
Jellemzően a fiatalok neteznek Míg a boszniai internet felhasználók közel fele 15 és 24 év közöttiek, addig Dániában az online használók negyede idősebb 55 évesnél – mutat rá a Gemius kutatása, amelyet idén februárban készítettek. A felmérés az internethasználatot, a felhasználók összetételét életkoruk alapján vizsgálta Belorussziában, Bulgáriában, Horvátországban, Csehországban, Dániában, Észtországban, Litvániában, Lettországban, Lengyelországban, Oroszországban, Szerbiában, Szlovákiában, Szlovéniában, Ukrajnában és Magyarországon. A horvát online közönség között is a fiatalok dominálnak. Az intenethasználók harmada 14-24 év közötti. Csaknem ugyanez a helyzet Belorussziában is. Szlovákiában viszont már 12 éves korban is neteznek, a fiatalok aránya pedig 31 százalék. Bulgáriában és Litvániában megegyeznek az adatok, a nethasználók 26 százaléka mindkét helyen a 15-24 éves korosztályból tevődik össze. Csehországban 24 százalék 10-24 év közöttiek aránya, míg Ukrajnában 31 százalék a14-24 év közöttieké. Csak szórakoznak Magyarország a mezőny elején |