Jó adósok |
A legfrissebb adatok a fiatal diplomás munkaerőkről
Minden nyolcadik egyetemista kipróbálta már magát külföldön: a megkérdezettek 7 százalékának volt már külföldi munkahelye, további 6 százalékuk pedig a megkeresés időpontjában is ott dolgozott. Igaz, 39 százalékuk nem felsőfokú végzettséghez kapcsolódó munkát végez, különösen jellemző ez a bölcsész-, agrár-, közigazgatási, társadalom- vagy sporttudományi diplomával rendelkezőkre. A frissen végzettek közül csupán a kezdő jogászok, a közgazdászok és a pedagógusok körében átlag alatti a költözési hajlandóság - tudta meg a HVG.
Ismét a férfiak nyertek munkafronton
A foglalkoztatott pályakezdőknek több mint fele dolgozik a magánszféra vállalatainál, kétharmadukat magyar tulajdonú vállalatok alkalmazzák. A közszféra és a hazai tulajdonban lévő cégek az átlagnál lényegesen nagyobb arányban foglalkoztatják a nőket, mint a férfiakat. Míg az oktatás, a közigazgatás és az egészségügy területén magasabb a nők száma, addig a feldolgozóiparban és az információ-kommunikáció ágazatokban működő munkáltatóknál a férfiak aránya magasabb.
Ilyen egy átlag magyar diplomás kereset
A Magyarországon elhelyezkedett frissdiplomások havi nettó átlagjövedelme 179 450 forint, a külföldön dolgozók keresetét is figyelembe véve 196 760 ezer forintos havi nettó átlagjövedelmekről számoltak be az érintettek. A férfiak és nők közti különbségek a jövedelmekben is jelentősek: a Magyarországon foglalkoztatott frissdiplomások közül a férfiak átlagosan havi 55 ezer forinttal keresnek többet a nőknél.