Az egészségügyi intézmények működtetésének legjelentősebb költségét az energiaellátással kapcsolatos kiadások jelentik. A folyamatos, viszonylag magas hőigények miatt elsősorban a hőszolgáltatás hatékonyságát érdemes fejleszteni, ha nagyobb mértékű megtakarítást szeretnének elérni - mondta az MTI-nek Fernezelyi Ferenc, a Magyarországon 30 egészségügyi intézményt kiszolgáló Dalkia Energia kereskedelmi igazgatója.
Mit érdemes felújítani?
A szakember szerint a gázbeszerzés optimalizálásával a költségek körülbelül 10 százalékát, a berendezések professzionális üzemeltetésével pedig szintén mintegy 10 százalékot lehet megtakarítani, felújítás nélkül is. A magyar kórházak, egészségügyi intézmények jellemzően 30-40 évvel ezelőtt épültek, így meglévő energetikai rendszereik többnyire korszerűtlenek - jelezte.
A hőenergia-termelő és -elosztórendszer részleges vagy teljes felújításával körülbelül további 20 százalékot lehet megspórolni az energiaköltségekből - mutatott rá Fernezelyi Ferenc. A kereskedelmi igazgató szerint egy átlagos méretű kórházban egy viszonylag rövidebb távon - a megtakarításból - megtérülő hőenergetikai korszerűsítést 200-300 millió forintból meg tudnak oldani úgy, hogy azzal már jelentős javulást lehet elérni.
Nem gondolkoznak hosszútávon
Az ilyen projekteknek azonban nem része például az ablakcsere, a homlokzat- és tetőszigetelés, egy teljes energetikai felújítás megtérülési ideje ugyanis 10-20 év is lehet. Közép- vagy hosszabb távú elköteleződést viszont nehezen vállalnak az intézmények - tette hozzá. Egy közelmúltban elvégzett európai felmérés szerint a kontinensen a kórházak felelősek a középületek energiafogyasztásának 6, szén-dioxid kibocsátásnak 5 százalékáért.
A kiadások legnagyobb részét, csaknem 50 százalékát a fűtés és a meleg víz előállítása teszi ki a kórházak energiaszámláiban. Ezt követi a világítás, ami a költségek 21 százalékát jelenti. A fennmaradó részt teszik ki egyebek mellett a mosás, a főzés-ételmelegítés és a sterilizálás energiaköltségei.
A Dalkia csoport nemzetközi szinten mintegy 6000 egészségügyi intézmény energetikai rendszereit működteti. A magyar leányvállalat által üzemeltetett 30 kórház energetikai rendszerei tavalyi árakon számolva összesen 1 milliárd forint feletti megtakarítást hoztak az intézményeknek. A magyar kormány tavaly áprilisban kötött stratégiai együttműködési megállapodást a Dalkia Energia Zrt.-vel.