A NAV régebbi fogásaiból válogattunk... |
Minden hamis, occsó’
Ma már kis túlzással mindent hamisítanak: ruhát, CD-t, DVD-t, elektronikai terméket, kozmetikai cikket, gyógyszert egyaránt.
A NAV leginkább hamis ruhaneműkkel, cipőkkel, egyéb kiegészítőkkel (öv, napszemüveg, óra, táska) szokott találkozni, de az illegális szoftver-, zene- és filmmásolás is elterjedt, illetve az autóalkatrészek és a mosószerek hamisítása is jellemző.
A NAV régebbi fogásaiból válogattunk... |
Autódiagnosztikai eszközök közül 2014-ben 16 darabot, idén eddig 1 darabot foglalt le az adóhivatal. 2014-ben a hamisítók által okozott kár több mint 5 milliárd forint, a lefoglalt hamis áruk értéke több mint 700 millió forint volt.
Nemhogy hamis, még csak nem is magyar
Hamisított áru többnyire a Távol-Keletről, elsősorban Kínából és Vietnámból érkezik, jellemzően Törökországon, Bulgárián, Szerbián és Szlovénián keresztül.
A hamisítványokat jellemzően nem Magyarországon gyártják. Ez nem azt jelenti, hogy itthon semmilyen hamisítás nem történik, de hazánkban a csomagolás vagy a címkézés jellemző nagytételben.
Miért nem adják a rászorulóknak?
De, adják (kivétel az élelmiszerek, de erről itt írtunk bővebben), mivel a tévhittel ellentétben erre lehetőséget ad a hatályos szabályozás. Ennek a karitatív akciónak a kezdeményezésére az NFM mellett a Magyar Vöröskereszt, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány, és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet jogosult.
Hamis márkást így se lehet odaadni
A hamis ruhákat és cipőket, ha a márkatulajdonostól nincs engedély, a ruhaneműkről és lábbelikről el kell távolítani a hamis márkajelzéseket. A Karitatív Tanács eldönti, hogy átveszi-e a NAV által felajánlott holmit.
2014 végéig 9 millió forintnyi áru átadásáról született döntés. A lefoglalt hamisítványok nagyobb része végül a szemétégetőbe kerül, például, mert a hamis címkét nem lehet sérülés nélkül eltávolítani. Tavaly több mint 120 tonna ilyen hamisítványt semmisített meg a NAV.
A NAV régebbi fogásaiból válogattunk... |