Az egyszerű, hétköznapi (tehát a műszaki-technikai finomságok iránt kevésbé rajongó) felhasználók számára évek óta úgy tűnhet, megállt a mobilok fejlődése - az évente bejelentett újabb és újabb modellek valódi új funkciókat már csak elvétve tartalmaznak. Ehelyett az eddig is elképesztően gyors processzorok helyett még gyorsabbak kerülnek az eszközökbe, ugyanez igaz a grafikus processzorokra is. A 4G valamint a felhőalapú tárolás és az SD-kártyák idejében egyre kisebb a jelentősége, de a belső tárhelyekhez tudnak még hozzácsapni néhány tucat vagy pár száz gigabájtot az eddig is meglehetősen bőséges kapacitások mellé. Jobb híján esetleg kamerából tesznek 3-4 darabot az eszközre, így a telefonhoz képest egészen kiváló fényképek helyett egy fokkal még kiválóbbat készíthetünk, amelyek minősége mégis elmarad a hasonló árkategóriájú fényképezőgépek képeitől. Természetesen a "motorháztetők alatt" vannak új technológiai vívmányok, de egy átlagos felhasználónak már az évekkel ezelőtti csúcskategóriás telefonok is végtelenül gyorsak és mindenre tökéletesen használhatóak voltak, ellenben nem kerültek annyi pénzbe, mint a legújabb versenyzők.
Az Apple legutóbbi készülék-bemutatója sem változtatott sokat ezen a helyzeten - hogy nagy újdonságok nem lesznek, azt az Apple azzal is előre jelezte, hogy az "új" készülékek nem kaptak új elnevezést, hanem a legutóbbi modell, az iPhone X neve után biggyesztettek egy "S" betűt, ami mindig valamiféle upgrade-re utal a cégnél. (Ez egyébként tovább ingerlni az embert arra, hogy "iksz"-nek ejtse a telefon nevét, illetve most már "ikszesnek", de az X itt még mindig a római 10-est jelöli, így aki a hivatalos utat akarja követni, "ten esz"-nek hívja a telefonokat.)
iPhone XS - ráncfelvarrott X
A kijelző mérete maradt 5,8 hüvelyk. Az egy éve bemutatott X-ben még "csak" A11 bionkus chip volt, az iPhone XS-t A12 bionikus chip hajtja. Ez az első, 7 nanométeres gyártási technológiával készült mobilprocesszor, azt mondják, 5 ezer milliárd műveletet hajt végre másodpercenként - bármit is jelentsenek ezek az információk egy okostelefon-használó számára.
A kamerák felbontása maradt 12 megapixel, az évekkel ezelőtti értelmetlen megapixel-versenynek mostanra hivatalosan is vége, a gyártók már nem a parasztvakításban hisznek - az Apple is inkább a képfeldolgozáson fejlesztett, hogy még jobb minőségű fotók készülhessenek.
Aminek viszont biztosan lehet örülni: a XS már tud két SIM-kártyát kezelni (egész pontosan egy kártyának az adatait a mobilboltban rá lehet vinni a telefonra, egy SIM-slotot pedig szokásos SIM-kártyával lehet használni.) A másik jó hír, hogy a XS jobban bírja a vizet (2 méter mélységben 30 percig), port és ütést, mint a X, valamint a kijelző is jobban ellenáll a karcolásnak. Emellett fejlesztettek a sztereó hangzáson is, de mivel egy telefonról beszélünk, ez legfeljebb a villamosok közönségét zenével szórakoztató fiatalokat dobhatja fel. Lazán ide kapcsolódik, hogy az akku állítólag 1-1,5 órával tovább bírja, mint a X esetében.
Ezüst, "Space Gray" és arany színben lesz kapható. A legkisebb, 64 gigás tárhellyel rendelkező modell 999 dollár, az 512 gigás modell 1349 dollárba kerül az amerikaiaknak - a mi 27 százalékos áfánkkal ez jóval több, 10 forint híján 400 ezer forint lesz.
Az iPhone XS fejlettebben kezeli a kiterjesztett valóságot (augmented reality - AR) |
iPhone XS Max, a Note 9 versenytársa - ekkorát még nem láttál, ennyit még nem fizettél
Az Apple természetesen a kínaiakra is gondolt, így bemutatott egy bődületesen nagy verziót is: akkorát, amekkorát még sosem gyártott (vagyis igen, csak iPad mini néven...). 6,5 hüvelykes - azaz majdnem kétszer akkora, mint a Steve Jobs által 2007-ben bemutatott első, 3,5-ös iPhone. És azt sem lehet kihagyni, hogy a kijelző 0,1 hüvelykkel nagyobb, mint az egy hónapja bemutatott Samsung Galaxy Note 9. Érdekesség, hogy a nagyobb kijelzőhöz nem kellett nagyobb telefont gyártani, mint korábban: a 8-as iPhone tepsi-változata, az iPhone 8 Plus ugyanekkora készülék volt, most viszont már a telefon teljes előlapját beborítja a képernyő - eltekintve az előlapi kamerát és az érzékelőket tartalmazó "notch"-tól, amely fent-középen "belelóg" a képbe.
A Note 9-hez képest ez az egyik lényeges különbség, a másik pedig az, hogy az iPhone-hoz nincs olyan multifunkciós érintőceruza (avagy S Pen, avagy stylus), ami a Samsunghoz jár. A Samsung viszont vastagabb, mivel a készülékbe lehet csúsztatni a plusz eszközt. Ezen kívül az iPhone-okon nincs ujjlenyomat-olvasó hardver, az Apple a biometrikus azonosítást az arcfelismerő rendszerrel, a FaceID-val oldja meg, ezen is feljesztettek valamit, így még gyorsabban ismeri fel a gazdáját a telefon (nyilván századmásodpercekről beszélünk az eddigi századmásodpercekhez képest).
Az Apple készüléke emellett drágább: a 64 gigás változat 1099 dollár, míg a Note 9 legkisebb változata, a 128 gigás 1000 dollárba kerül. A XS Max 512 gigás változata 1449 dollárba kerül - a magyar vásátlók 578 ezer forintért juthatnak hozzá (!), ami már simán egy Zsiguli ára.
XR - régi és új technika vegyesen, potom 300-ért
Aki új iPhone-t akar, de kevesebbet akar rá költeni, annak a most bemutatott XR lehet a megoldás, ezt nagyjából 300 ezer forintért is meg lehet szerezni (nagyjából 100 ezer forinttal olcsóbb, 749 dollár az amerikaiaknak). Bár a XS-nél nagyobb, 6,1 hüvelykes a kijelzője, de csak LCD (szemben a XS modellek OLED technológiájával), a felbontása is gyengébb, valamint nincs a hátán dupla kamera. Van viszont arcfelismerés, teljes előlapot betakaró kijelző.
Az Apple bemutatófilmje a modellekről:
A X-t is sokan temették, aztán milyen sikeres lett - ez is bejöhet
Összességében tehát kisebb technológiai újításokkal sikerült alaposan feltornásznia az árakat az Apple-nek. Akár igazuk is lehet: a 999 dolláros X bemutatásakor sokan azt mondták, hogy nem sokan fognak ennyit fizetni egy telefonért - végül mégis ez lett a cég legtöbbet eladott készüléke. Az Apple most arra épít, hogy konjunktúra van: nőnek a jövedelmek, alacsony a munkanélküliség (vagy inkább munkaerőhiány van), bővül a lakossági fogyasztás.
Tim Cook az XS és XR modellek bemutatóján |
A Bloomberg szerint azzal, hogy legfontosabb szolgáltatásait széles termékkörön teszi elérhetővé az Apple, viszont emeli az árakat, stratégiát váltott: nem az a cél, hogy milliónyi új Apple-felhasználót sikerüljön bevonzani, hanem az, hogy folyamatosan emelkedjen az aktív készülékek száma, amelyekhez kiegészítőket és szolgáltatásokat tud eladni - így például az iCloud tárhelyet, zenét és videót.
A befektetők egyelőre óvatosan fogadták a bejelentést, tőzsdezárásra jó 1 százalékot veszített az árából az Apple részvény, a tőzsdei kereskedésen kívül ennek nagy részét sikerült ledolgoznia a papírnak. A csütörtöki nyitásra már biztosan átolvassák az első értékeléseket a tőzsdézők, érdemes lesz a nyitásban figyelni az árfolyamot.
Mikor lehet megvenni? Az érdeklődők az iPhone Xs és Xs Max modelleket már szeptember 21-én előrendelhetik a Vodafone honlapján, az iPhone Xr előrendelése pedig várhatóan október 19-én kezdődik. Az iPhone Xs és Xs Max modellek értékesítése a Vodafone Magyarországnál szeptember 28-án éjfélkor, az iPhone Xr értékesítése pedig október 26-án reggel 8 órakor kezdődik meg - közölte a Privátbankár.hu szerkesztőségével az elsőként ébredő Vodafone. |