MTI Fotó: Mohai Balázs |
Az ősszel-télen gyakori légúti megbetegedéseket néhány baktérium és számos vírusfaj is okozhatja, melyek közül természetesen legismertebb az influenza vírus. Ebben az időszakban különösen fontossá válik, hogy megelőzzük a baktériumok, vírusok megtelepedését olyan felületeken, melyeket tömegek érintenek meg.
A mozgólépcső korlátjáról enni lehetne?
Egy magyar cég rendszere forradalmi változást hozhat világszerte a nagy forgalmú terek, tömegközlekedési járművek higiéniai körülményeiben. A nemzetközi kutatásokra épülő, de hazai fejlesztésű bevonatrendszer természetbarát módon fejti ki hatását, alapanyaga élelmiszer-adalékanyagként is nyilvántartott természetes fémoxid, amely megtalálható többek között rágógumikban, fogkrémekben és egyéb naponta használatos termékekben is.
A BKV az M2 és M4 metróvonalak mozgólépcső-korlátjain kísérleti jelleggel alkalmazta a Resysten WhiteTitan védőbevonatot, most kiterjesztik az M3 metróvonalon üzemelő mozgólépcsők gumikorlátjaira is.
A fény indítja be
A megoldás kiegészíti a megszokott vegyszeres tisztítási megoldásokat, amelyek hatása gyorsan csökken és tulajdonképpen a következő kéz érintéséig tart. Azonban amennyiben a felület a Resysten megoldásával is kezelve van, a szabad szemmel láthatatlan fotokatalitikus bevonat mindaddig aktívan véd a vírusok és baktériumok elszaporodása ellen, ameddig a felületet fény éri.
A fotokatalízis mechanizmusát a fotoszintéziséhez hasonlóan a fény energiája indítja be és tartja fenn. A hazai fejlesztésű Resysten bevonatok különlegessége, hogy a hatás eléréséhez normál látási viszonyokat biztosító mesterséges fényforrások is elegendőek, így alkalmazható a rendszer többek között a metró területén is. Mindemellett a kutatás-fejlesztés eredményeképpen akár egy évig is kifejtheti hatását rendszerünk, amely bármikor megújítható – mondta el Lehoczky Péter, a Resysten Hungary Kft. ügyvezetője.