1 hónap alatt – 2014. szeptemberhez viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek. Az élelmiszerekért átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül csökkent a cukor (3,8%), a liszt (2,5%), a száraztészta (1,8%) és a sertéshús (1,5%) ára. Nőtt a tojás (1,9%) és az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség és gyümölcs (0,9%) ára.
A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek drágultak a legnagyobb mértékben, 1,7 százalékkal. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 0,4 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,2 százalékkal, a szolgáltatásoké 0,1 százalékkal nőtt egy hónap alatt. Az átlagnál nagyobb mértékben, 2,3 százalékkal csökkent a háztartási energia ára, ezen belül az elektromos energiáért 5,5, a távfűtésért 2,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
Az egyéb cikkek (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) körében szintén árcsökkenés történt (0,8%), ezen belül a járműüzemanyagokért 2,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
12 hónap alatt - 2013. októberhez viszonyítva - az élelmiszerek ára nem változott. Ezen belül drágult többek között a sajt (3,4%) és a tej (2,4%). Csökkent viszont a cukor (18%), a liszt (10,5%), az étolaj (9,9%), valamint a péksütemények (3,4%) ára.
A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 3,7, a szolgáltatások 1,7 százalékkal drágultak. Ez utóbbin belül a kulturális, oktatási és szabadidős szolgáltatások ára 2,5 százalékkal nőtt, a helyi tömegközlekedésé 6,8 százalékkal csökkent.
Az egyéb cikkekért 0,7 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,3 százalékkal nőtt. A ruházkodási cikkek ára átlagosan 0,7, a tartós fogyasztási cikkeké 0,4 százalékkal mérséklődött. A háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben (14,1%). Ezen belül a vezetékes gázért 16,9, az elektromos energiáért 16,2, a távfűtésért 13,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2013. októberhez viszonyítva.
Kis csökkenést vártak
Az egybehangzó londoni elemzői előrejelzések szerint a múlt hónapban is csökkenhetett az éves összevetésű fogyasztói árindex Magyarországon, bár a visszaesés üteme valószínűleg lassult. A keddi adatismertetés előtti citybeli előrejelzések a tizenkét havi októberi inflációra mínusz 0,1 és mínusz 0,3 százalék között mozogtak.
Hogy alakultak az árak a hipermarketekben? Novemberben is elmentünk a három hipermarketlánc egy-egy egységébe, és megnéztük, hogyan alakult 30 élelmiszerből álló mintakosarunk ára az előző hónaphoz és tavaly novemberhez képest. Idén eddig egy kivételével minden hónapban alacsonyabb árat mértünk, mint az előző év azonos időszakaiban. Most is estek az árak. Részletek >> |
A hatvanas évek óta nem volt ilyen
Szeptemberben 0,5 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az egy évvel korábbiakhoz képest, míg egy hónap alatt átlagosan 0,2 százalékkal mérséklődtek. Az 1960-as évek óta nem volt hasonló mértékű éves árcsökkenés.
Legutóbb a második negyedévben mértek több hónapra kiterjedő deflációt Magyarországon: áprilisban és májusban egyaránt 0,1 százalékkal, júniusban 0,3 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak tizenkét havi összehasonlításban.
Még mindig a rezsicsökkentés
A legnagyobb mértékben a háztartási energiaárak csökkenése járult hozzá a mérséklődéshez, de szerepet játszott bázishatás is. Az októberi adatokba már teljes mértékben beszámít az energiaárak csökkentése, valamint a távhő alapdíjának csökkentése is.
Tavaly októberben 0,9 százalékos volt az éves infláció, az előző hónaphoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek.