Lassan mindenki megérti, miről szól a szabályozás
Az ÁNTSZ tapasztalatai azt mutatják, hogy az elmúlt közel két év alatt a tulajdonosok, üzemeltetők és az állampolgárok is megértették a nemdohányzók védelméről szóló szabályozás fontosságát és alapvetően jogkövető magatartást tanúsítanak.
Akadnak azonban olyan egységek is, ahol visszatérően, több alkalommal is szabálytalanságot tapasztaltak a hatóság munkatársai. Szeptemberben és októberben több mint 10 ezer egységet kerestek fel, a kiszabott bírságok összege megközelíti a 4 millió forintot. Volt, ahol nem jelöltek ki dohányzóhelyet, több helyen pedig zárt térben cigarettázók miatt kellett intézkedni. A „Tilos a dohányzás!” tábla hiánya is a gyakoribb szabálytalanságok közé tartozott - közölte a Privátbankár.hu-val az ÁNTSZ.
Nem jó akármilyen tábla
Nem sokára az sem lesz mindegy, hogyan van kiírva, hogy tilos a dohányzás - egyebek mellett a felirat méretét, betűtípusát is meghatározzák - szerencsére letölthető példa is van.
A 39/2013. (II. 14.) kormányrendelet 11. paragrafusa A dohányzási korlátozással érintett, valamint a dohányzásra kijelölt helyeket, helyiségeket, közterületeket, valamint a nemdohányzó intézményeket a 7. mellékletben meghatározott tartalmú és formájú felirat vagy jelzés alkalmazásával kell megjelölni. A felirat vagy jelzés mérete legalább A/4-es nagyságú. A feliraton vagy jelzésen szereplő „DOHÁNYZÁSRA KIJELÖLT HELY” és „TILOS A DOHÁNYZÁS” szövegeknek piros színnel, legalább 30 pontos Helvetica Bold, az egyéb szövegrészeknek legalább 18 pontos Helvetica Bold betűmérettel kell készülniük. |
A jogszabályoknak mindenben megfelelő felirat vagy jelzés módosítására, illetve cseréjére legkésőbb a 2014. március 1-ig tartó türelmi idő lejártáig sort kell keríteni ott ahol ezt még nem tették meg.
Így néz ki egy tábla, ami megfelel a jogszabályoknak (ha legalább A4-es méretben nyomtatják ki) |