1p
Utoljára 1974-ben volt ilyen alacsony az infláció - az adóhatásoktól megtisztított mutató már az elmúlt negyedévben csökkent, sőt 2% alá süllyedt, a most közölt márciusi adat ennek ellenére meglepetés volt.

Majd 40 éve nem láttunk ilyet: a pénzromlás üteme 2,2%-ra lassult, bár elemzők ennél magasabb inflációt vártak a hét elején. Idén 2,5 százalékos lehet az éves infláció, és jövőre is az MNB 3 százalékos célszintje alatt maradhat. A jegybank az átmeneti hatások kiszűrése érdekében több inflációs alapmutatóval számol, erre azért van szükség, hogy ténylegesen kiderüljön, mekkora az inflációs nyomás a gazdaságon. Ha ezeket alaposabban szemügyre vesszük, pontosabb képet kaphatunk a mostani meglepetés adat okairól is.



Egyre kevesebbet fogyasztunk, ezért ragadtak be az árak

Nem a piac, hanem a kormány képes rá
A kormányzat képes arra, hogy az áremelkedés mértékét az európai átlagszint alá csökkentse - mondta Rogán Antal, aki szerint megvalósulhat július 1-jétől a rezsicsökkentés második fordulója, vagyis a szemétszállítás, a víz- és csatornadíjak 10%-os csökkentése. Rogán szerint így akár 2% alá is mehet a pénzromlás üteme - ami egyben azt is jelenti, hogy a nyugdíjak és a fizetések vásárlóértéke a korábbinál vártnál jobban fog növekedni. A nyugdíjak reálértéke 3 százalékkal nőhet, a 3%-os minimálbér-emelés pedig azt jelenti, hogy alacsony keresetűek fizetése is többet fog érni.

Az MNB négy alternatív alapmutatóval is számol, ezek: a feldolgozatlan élelmiszerek, az energiaárak és a szabályozott árak kiszűrésével előállított maginfláció, az indirekt adók hatásától szűrt maginfláció, valamint a ritkán változó árú termékek és a keresletérzékeny termékek inflációs mutatója. Az almutatók számításánál a szabályozott árakat az MNB nem veszi figyelembe, vagyis a rezsicsökkentés hatása ezekben nem érhető tetten.

Az inflációs alapmutatók az elmúlt negyedévben mind süllyedtek, viszont a közti különbség az idei évben egyre szűkült, ami annak a jele, hogy a gazdaságra nem neheződik inflációs nyomás, ugyanakkor a keresletérzékeny és a ritkán változó árú termékek is egyre visszafogottabban drágultak - ez egyértelműen a visszaeső és továbbra sem bővülő fogyasztás dezinflációs hatásával magyarázható.

Megfizettük az unortodoxia árát

Az adóemelések hatása ugyanakkor kifutni látszik, a grafikonjainkon szépen kirajzolódik, hogy az adóhatásoktól szűrt adat tavaly mennyivel volt az inflációs szint alatt: ezek szerint - vélhetően - a különadók nagy része beépült az árakba, vagyis a lakosság fizette meg. A dezinflációs hatás is erős, a mostani alacsony inflációs szint egyik oka többek között, hogy az élelmiszerárak a vártnál kevésbé drágultak. Ez egyértelműen a lanyha keresletnek tudható be. A magyar háztartások többsége adósságot törleszt, a fogyasztását pedig visszafogja, a kereskedők így nem emelik az árakat, hiszen kereslet így sincs.

Marad az alacsony infláció?

A ritkán változó árú termékek inflációs mutatója a középtávú inflációs pálya belövésénél lehet a segítségünkre, az MNB ennél a mutatónál a fogyasztói kosár részletes csoportjai közül csak azokat használja, amelyeknek egyedi, bolt szinten megfigyelhető árainak legfeljebb 15 százaléka változik átlagosan havonta. Ez a mutató jelenleg 1,7 százalék, idén bár emelkedett, nem haladta meg a 2 százalékot. Ez pedig arra utal, hogy nem várható az árak drasztikus emelkedése, marad az alacsony inflációs környezet - szinte semmi nem veszélyezteti a jegybanki célt. Vagy mégis?

Egyelőre kérdés, hogy az év elején hatályba lépett régi-új különadók, valamint a most debütáló extraadók (közműadó) beépülnek-e majd az árakba, ezek ugyanis mind a termelést drágítják meg. Ugyanakkor a továbbra is gyenge belső kereslet továbbra is nyomhatja az árakat - az MNB legfrissebb előrejelzése az idei évben is számol, hogy a fogyasztás 0,5 százalékkal csökkenhet.

Megfizetjük-e az újabb különadókat?

Ugyanez a prognózis azzal is számol, hogy 2,6 százalékos lehet, vagyis a mostani szintnél valamivel magasabb - holott a jegybanki stáb már a nyári rezsicsökkentést is bekalkulálta. A maginfláció ugyanakkor emelkedhet, 4 százalékot vár az MNB 2013-ra, vagyis az energiaárak, a hatósági árak és a feldolgozatlan élelmiszereket nem számolva már gyorsulhat az áremelkedés. Az adószűrt adat ugyanakkor 2,4 százalék, ami azt sejteti, hogy az MNB is számol azzal, hogy az újabb adók megnyomhatják az árakat. Az inflációs cél alatti mutató tartásához minden esetre nem fog rosszul jönni az újabb rezsicsökkentés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Döntöttek a vásárlók, lépéskényszerben a cégek
Buksza blog | 2025. április 1. 07:17
Egy friss felmérésből az derült ki, hogy megszűnőben van az az igényes fogyasztóréteg, amely ragaszkodott az ismert, megszokott, bevált termékmárkákhoz vásárlásai során.
Vásárló Ilyen is nagyon régen volt a magyar boltláncokban
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2025. március 31. 05:44
Újra csökkent a Privátbankár Diszkont Árkosarában szereplő termékek átlagára havi szinten, amire legutóbb tavaly nyáron volt példa. 
Vásárló Gigasztár állt a volt first lady mellé
Buksza blog | 2025. március 29. 12:11
Két évvel ezelőtt indította útjára Michelle Obama egészséges üdítőitallal foglalkozó közhasznú vállalkozását, amelybe beszállt az egyik legismertebb, jelenleg is aktív kosárlabdázó.
Vásárló Politika, pirula, profit – így tarol a modern reklámipar
Elek Lenke | 2025. március 26. 15:02
A reklámipar ma már nem a klasszikus kampányokról szól, hanem a kreativitás, a gyors reagálás és a digitális jelenlét uralja. A politikától a gyógyszeriparig minden ágazat használja, miközben a reklámformák egyre sokszínűbbek: influenszerek, mesterséges intelligencia és álcsatornák is beléptek a játékba. De hol húzódik az etika határa?
Vásárló Riasztó eredményre jutott a brit Aldi az időszakos termékeknél
Buksza blog | 2025. március 23. 16:24
Az Egyesült Királyság a gazdagabb országok közé tartozik, ám most egy kiábrándító adat érkezett. 
Vásárló A BYD megirigyelte a Dacia sikerét, indul a gőzhenger
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 16:16
Még el sem indult a termelés a BYD szegedi üzemében, de az értékesítés terén már gőzerővel folyik a terjeszkedés. 
Vásárló Kiborítja a boltosokat az árrésről szóló legújabb ötlet, új címkék jöhetnek a romániai üzletekben
Buksza blog | 2025. március 23. 12:12
Romániában azt találta ki az állami fogyasztóvédelmi hatóság, hogy a boltok tüntessék fel a termékek árában foglalt árrést az árcímkéken. A kiskereskedők szerint csacsiság a javaslat.
Vásárló Vészjósló eredményeket tettek közzé Európa egyik központi repterén
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 15:41
Finoman szólva sem teljesített jól a biztonsági szolgálat.
Vásárló A Lidl elárulta, miről lehet felismerni az árrésstopos termékeket
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 10:17
A kereskedelmi vásárlókat nem szolgálja ki árrésstopos termékekkel a Lidl, a lakosságra viszont semmilyen korlátozás nem vonatkozik – jelentette be a társaság.
Vásárló Amin nem szabad spórolni: a gyermek gumipapucs
Márkázott tartalom | 2025. március 20. 09:20
Semmilyen gyermekeknek szánt lábbelin nem szabad a fogunkhoz verni a garast, mert komoly károkat tudunk okozni. Egyrészt anyagilag is rosszabbul járhatunk, ha mindenképpen az olcsóbb változathoz ragaszkodunk, másrészt pedig a gyermek lábának fejlődése és a járása kerülhet veszélybe, ha nem a megfelelő kialakítású és minőségű cipőt adjuk rájuk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG