A NÉBIH tájékoztatása szerint az idei szezonális ellenőrzésben kiemelt figyelmet kapott a fagylalt, mint a nyári szezon magas kockázatú élelmiszere. A hatóság június 25-29. között Veszprém megyében (Balaton északi part), Fejér megyében (Velencei tó környéke), és Jász-Nagykun-Szolnok megyében (Tisza tó környéke) tartott ellenőrzéseket 41 helyszínen, melyek kiegészültek a fagylaltok mintavételével.
Egyre kevesebb a hiányosság a fagylaltárusoknál
Az összesen 100 db mintát a Nemzeti Referencia Laboratóriumokban vizsgálták, melyek zöme helyben készített fagylaltból származó minta volt. (Tejes alapú fagylalt 40 %, gyümölcs fagylalt 45 %, kanálöblítő víz 15 %). A NÉBIH kiemelte, hogy 555 vizsgálat történt mikrobiológiai és kémiai irányban. A vizsgálatok során a hatóság mikrobiológiai kifogásoltságot nem talált, a kémiai vizsgálatok során egy porfagylaltból készült fagylalt esetében mutattak ki az előírásnál több színezéket.
A NÉBI szerint ideális esetben a fagylaltpult a vásárlói oldalról zárt, a kiszolgálási szünetekben a kiszolgáló felől is cseppfertőzéstől, rovaroktól, portól, szennyeződéstől védett. A fagylaltpultot nem érheti közvetlenül napfény és védettnek kell lennie az időjárás kedvezőtlen hatásaitól. A fagyi nem lehet olvadt, valamint az adagolópultnak tisztának és rendezettnek kell lennie. A tégelyekben a fagylalt nincs feltornyozva, és nem érhet a hűtőtartomány főlé sem, valamint folyó vizes a kanálöblítő, vagy minden tégelyben külön adagoló eszközt kell használni. A NÉBIH kiemelte, hogy a fagylaltban nem lehetnek jégdarabok, mert az arra utal, hogy a megolvadt fagylaltot visszafagyasztották. A tölcsért védeni kell a szennyeződésektől, és kiszolgáláskor szalvétával kell átadni a vevőnek. |
A NÉBIH közleménye szerint a fagylalt ellenőrzés szerves része a termék hőmérsékletének helyszíni mérése. Jogszabály szerint a fagylalt pultban a termék hőmérséklete -8 C-nál nem lehet magasabb. A mintázott termékeknél 2 esetében tapasztaltunk -7 C-os hőmérsékletet, de a többség bőségesen a megengedett hőmérsékleti határérték alatti volt.
A hatóság összességében úgy véli, hogy a fagylalt forgalmazás technikai feltételei az utóbbi időben sokat javultak. További javulás tapasztalható a kanálöblítő berendezések korszerűsítése terén is, mert ritka az állóvizes adagolókanál öblítés, és az átfolyó rendszerű adagolókanál öblítőket egyre több helyen felváltják a vízsugárral öblítő, élelmiszerbiztonsági szempontból előnyösebb berendezések. Az ellenőrök, illetve a fogyasztók jelzései alapján a fagylalt pultoknál sajnos még mindig előfordul, hogy a fagylaltadagoló kanalat a pultra helyezett rongyra, vagy szivacskendőre ütögetéssel víztelenítik.
Mi a helyzet a jégkrémmel?
A jégkrém ellenőrzés alkalmával a Pest és Heves megyei kormányhivatalok élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatóságai előállító helyeken valamint kisebb kereskedelmi egységekben és nagyobb áruházláncokban végeztek ellenőrzéseket.
Az ellenőrzések során 3 különböző előállító létesítményből összesen 16 termék, valamint a kereskedelemből 35 termék mintavétele és vizsgálata történt meg, ez összesen 260 laboratóriumi vizsgálatot jelentett. A tej alapú jégkrémek mikrobiológiai vizsgálata kedvező eredménnyel zárult, mivel egyik termékben sem volt kimutatható a Salmonella baktérium. A vizsgált termékek édesítőszer tartalma és ezek feltüntetése a jogszabályoknak megfelelt. Egy esetben olyan színezék (E110, narancssárga) jelenlétét mutatta ki a laboratórium, amely nem szerepelt a termék jelölésén.
A NÉBIH tájékoztatása szerint az ellenőrzések során a tárolási hőmérséklet minden alkalommal ellenőrzésre került, és a jégkrémeket mindenhol megfelelő hőmérsékleten tárolták. Az ellenőrzések során egy tejes jégkrém növényi zsírt tartalmazott, amely nem felelt meg az előírásoknak.
A hatóság kiemelte, hogy 51 termékből 9 terméknél történt meg a hatósági eljárás megindítása, amelyből 7 esetben figyelmeztetésben lesz részesítve a termék gyártója illetve forgalmazója. A fenti kifogásokkal kapcsolatban az élelmiszer-ellenőrzési bírságok várható összege az előzetes adatok alapján 230 000 Ft lesz, amelyek a fentiekben részletezett jelölési és minőségi hibák miatt kerülnek kiszabásra.