Az éjszakai pihentető alvás nélkül nemhogy a kicsik, de bizony a felnőttek is sokszor szenvednek. Ilyenkor kedvetlenebbek, fáradékonyabbak vagyunk, amin persze a nappali forróság még elég sokat tud rontani.
El lehet képzelni, hogy ha így megviseli a felnőtteket a kánikula, milyen hatással van az újszülöttekre, kisbabákra és kisgyerekekre.
Hasznos tanácsok
Ismerjük az általános jó tanácsokat, hogy mi mindenre érdemes odafigyelnünk a nyári forróságban: sok folyadékot kell fogyasztani, a legmelegebb órákban érdemes kerülni a közvetlen napsütést. Emellett pedig ha csak tehetjük, húzódjunk árnyékba, hűvösebb helyekre, igyekezzünk lehűteni magunkat és ha lehetőségünk van rá, akkor a környezetünket is. Ha pedig mégis a napra mennénk, akkor használjunk kalapot és magas faktorszámú naptejet.
Hogyan segítsünk a kicsiknek?
Először is légy türelmesebb! A kicsiket még a felnőtteknél is sokkal jobban megviselik a kánikulai napok. Az extrém hőséget egy csecsemővel mindenképpen el kell kerülni, s ilyenkor a levegőzés, az egészségügyi séta vagy nagyobbacskáknál a játszóterezés ideje ideálisan a hűvösebb, reggeli, kora délelőtti, esetleg az esti órákban van. A naptejet ne felejtsd el használni, és ne hagyd soha, egyetlen egy pillanatra sem a kicsiket az autóban - ez akár halálhoz is vezethet! -, és ne is takard le a babakocsit.
A kicsik, különösképpen a csecsemők nagyon kiszolgáltatottak a kiszáradásnak, ezért érdemes alaposan megfontolni, hogy vajon elég folyadékot isznak-e. A szoptatott babát is nyugodtan megkínálhatod friss, tiszta és nem szénsavas vízzel, a nagyobbaknál pedig nagyon, de nagyon oda kell arra figyelni, hogy elég vizet igyanak. Az ivási szokások taníthatóak is, ezért később is jobban odafigyel majd a teste jelzéseire, ha azt szokta meg, hogy sokat és rendszeresen igyon. Ugyanígy természetes, hogy ne a cukros és egészségtelen üdítőitalokhoz szoktasd őket.
Egy kisbabánál ne az izzadás mértékéből próbáld megállapítani, hogy mennyi folyadékra van szüksége, hiszen alig-alig izzadnak. Ehelyett tedd elérhetővé számára a folyadékot, és kínáld meg gyakran.
Ha egy gyerek nem kívánja vagy kevésbé fogadja el az ételt ilyenkor, az még önmagában nem ad okot aggodalomra - amennyiben a folyadék fogyasztása rendben van.
Az éjszakai meleg ugyanúgy megzavarja a kicsik alvását, mint a felnőttekét. Ilyenkor is kaphat a kicsi vizet, a szoptatott baba pedig szopizhat is. A légkondi és a ventilátor se érje soha közvetlenül a kicsit.
Ne feledkezz meg a pancsolás hűsítő hatásáról! Akár egy lavór, akár a fürdőkád, de egy kis langyos vízben való játék biztosan lehűti a kicsit, a pancsolás után beburkolózva akár el is szunnyadhat a Bubbaland.hu-nál kapható puha babatörölközőben. Ha csak kis nappali szundításról van szó, az se baj, ha lemaradt a pelus, hiszen a meleg időben még fontosabb, hogy minden bőrfelület kapjon esélyt a szellőzésre is.