A hévízforrás meg a borok miatt egész évben sokan keresik fel a Egerszalókot. Csak a faluban több mint százan foglalkoznak falusi vendéglátással, és akkor a panziókról nem is beszéltünk. Érthető, hogy sokan akarnak valamilyen nyelvet beszélni - a következő hetekben például három angol tanfolyam is kezdődik, de már most alig van hely.
Forrás: gyogyvizekvolgye.hu |
Fodor Edina egerszalóki oktatási tanácsadó a Privátbankárnak elmondta, hogy összesen 42-en tanulhatnak angolul a nyáron, és már csak 3-4 szabad hely van. A tanfolyamok ugyanis szinte ingyenesek: uniós támogatás miatt csak a költségek minimális részét kell kifizetni. Egerszalókon például 4600 és 6000 forintot egy 96-100 órás tanfolyamért. Csoda, hogy még nyugdíjasok is jelentkeztek? Feltétel, hogy nem szabad hiányozni, legalábbis nem sokat, különben ki kell fizetni a képzés teljes árát.
Fodor Edina elmondta, hogy bár az uniós program részeként lehetne informatikai oktatást is szervezni, Egerszalókon nem sok értelme lenne. A csaknem 2000 fős falu ugyanis egyike volt az első eMagyarország pontnak, így az elmúlt években, aki akarta, az már megtanulhatta a számítógép-kezelést.
Budapesten néhány perc alatt dől el, ki tanulhat nyelvet
A gyakorlatban a jelentkezés így történik: meghirdetik a tanfolyamot Budapesten, és legfeljebb 5 perc alatt betelik a 12 fős csoport - ezt a budapesti Katedra Nyelviskolától tudtuk meg. Az úgynevezett TÁMOP 2.1.2. program részeként ugyanis országszerte indítanak tanfolyamokat.
Természetesen önrész itt is van. Liebentritt András, a Katedra marketingmenedzsere elmondta: a szabályok szerint 4500 forint az önrész egy-egy tanfolyamon, azonban a hátrányos helyzetű kistérségekben élőknél ennél kevesebb, 1800 forint.
Azt a TÁMOP 2.1.2.program projektirodája dönti el, hogy mikor és hol indul ilyen tanfolyam. A nyelviskola Budapesten négy helyszínen oktat, a lemorzsolódás pedig szinte elhanyagolható. A tapasztalatok szerint ugyanis aki elkezdi, az be is fejezi. A Katedránál például maximum 20 százalékát lehet hiányozni az óráknak.
"Szemfülesnek kell lenni" - uniós nyelvlecke egy résztvevő szemével
Nem könnyű bejutni, mert sokan állnak sorba és azonnal lecsapnak az induló képzésekre, mesélte a Privátbankárnak Vadócz Péter. Ha egy kicsit szemfüles az ember, akkor azért még a fővárosban is tud olcsón tanulni. Péter március óta tanul franciául. Azt mondja, a kezdet nehéz volt, de nem a tanár miatt. Maga a jelentkezés nehézkes, mert kicsit túlbonyolították az internetes oldalt.
Maga az oktatás azonban rendben van. Péter 40 órás tanfolyamot végez, a csoportba 11-en járnak, szóval nem panaszkodik. Hetente kétszer, reggelente jár az tanfolyamra. A tanárral elégedett és bár azt mondja, hogy rohamtempóban tanulnak, neki tetszik az egész. Mindez kétezer forintjába kerül, az órákon pedig jelenléti ívet vezetnek. Ezzel egyébként egyetért, mert így tényleg csak olyanok járnak, akik valóban tanulni szeretnének. Azt mondja: nem bánta meg, hogy belevágott. Bár sokak szerint kisebb létszámmal hatékonyabb a képzés, így is sokat lehet tanulni.
Mi is az a TÁMOP 2.1.2?
A projekt alapvető célja, hogy különböző képzésekkel növeljék a felnőtt lakosság esélyeit az elhelyezkedésre. Informatikai és nyelvi képzéseket támogatnak, összesen 12 és fél milliárd forint értékben, amiből 9 milliárdot tesz ki a képzési keret. A tervek szerint összesen 100 ezer főnek lesz lehetősége valamilyen tanfolyamon részt venni, aminek 95-98 százalékát fizeti az unió.
Mivel a program egyik fő célja a hátrányos helyzetű térségben élők felzárkóztatása, nekik nagyobb támogatást adnak. Alapesetben minimum 5 százalékot, vagyis 4500 forintot kell kifizetni a maximális 90 ezer forintos támogatásból. Ugyanakkor a hátrányos kistérségben élőknek csak 2 százalékot, vagyis 1800 forint önrészt kell fizetniük. A képzésre egyébként bárki jelentkezhet, aki elmúlt 18 éves. Egyetlen feltétel, hogy a jelentkező nem lehet államilag finanszírozott nappali tagozatos főiskolai, vagy egyetemi hallgató. Ha viszont nem fejezi be a tanfolyamot, akkor teljes egészében ki kell fizetni a támogatás összegét.
Fél éve, túl a felén - számokban a képzésről
Az első képzések tavaly decemberben indultak. Azóta több mint 57 ezren kaptak lehetőséget a tanulásra, vagyis már többen, mint a tervezett 100 ezres létszám fele. Az eddigi tapasztalatok szerint csaknem négyszerese a túljelentkezés, összesen 225 ezren regisztráltak eddig.
Az eddigi résztvevők csaknem harmada hátrányos kistérségben él. További érdekesség, hogy minden negyedik tanuló idősebb 45 évnél. A jelentkezők jelentős többsége angolul akar tanulni. Mára az egész országban elérhető lett a képzés, mert csaknem 170 intézmény vesz részt a programban. Az, hogy mely intézmények vehetnek részt a programban, egy egységes kritériumrendszer határozza meg, amely itt elérhető.
A programba egyébként képző intézmények is folyamatosan jelentkezhetnek, ahogyan a tanulni vágyók is. Jelentkezni pedig a tudasodajovod.hu oldalon lehet.