A Népszava értesülése alapján mi is írtunk arról ma reggel, hogy jön a rendszabályozás a hazai drónvilágban, amely eddig inkább a Vadnyugatra hasonlított. A tervezet szerint kategóriákba sorolják majd a vezető nélküli légi járműveket, és súlyukhoz mérten kell majd különböző feltételeknek eleget tenni a reptetéshez. Ilyen például a kötelező felelősségbiztosítás, az elektronikus nyilvántartás, vagy a szakszolgálati engedély. A tervezet még véleményezés alatt áll, várhatóan a nyáron kell majd a dróntulajoknak számolni az új szabályozással.
Készíthet a drón felvételt? Berepülhet a kertembe?
Addig is azonban maradtak nyitott kérdések, amelyekre megpróbáltunk választ kapni a szabályozási javaslatért felelős Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a szabályozás vajon kitér-e olyan részkérdésekre, mint az engedély nélküli felvételek készítése, vagy a magánterület megsértése, illetve azt is szerettük volna megtudni, hogy a hazai szabályozás lehetőséget ad-e az Amazonéhoz hasonló postai szolgáltatás nyújtására, amelyet például az amerikai szabályozás egyelőre nem engedélyez.
Az NFM elmondta, nem foglalkozik adatvédelmi kérdésekkel, mivel nem a minisztérium hatásköre, az általános előírások érvényesek a drónokra is. Másrészt viszont a tervezet javasolt előírásai között szerepel néhány utalás, például az, hogy sport, vagy hobbi céllal csak külterületen lehet majd reptetni. Lakott területen belül csak szerződéssel (például kereskedelmi megegyezés) lehet drónt a levegőbe juttatni.
Arról is tájékoztatott a minisztérium, hogy magánterület felett 30 méter alá csak tulajdonosi jóváhagyással mehet majd bármilyen drón, de a tervezet azt is kimondja, hogy sport- vagy magáncélú repülés esetén lakóingatlanokat maximum 100 méterre közelíthet meg a jármű. Az NFM ugyanakkor felhívta lapunk figyelmét, hogy párhuzamosan zajlik az egyeztetés más minisztériumokkal és a közlekedésben érdekelt szervezetekkel, illetve a már beérkezett javaslatokat is mérlegelik, tehát változhatnak a dolgok.
Drón hozza ki idén a karácsonyi ajándékot?
A minisztérium közölte, a rendelet egyszerűsíti majd a hobbiszintű magánfelhasználást, mivel a jelenleg hatályos törvények szerint légtérhasználati engedélyt kell kérni a hatóságtól. Ezt cseréli majd le egy gyakorlatban jobban alkalmazható rendszer, aminek része a linkel cikkben is tárgyalt mobilos applikáció, amely megmondja, használható-e az adott helyszín légtere.
A szállítási célú használattal kapcsolatban azt mondja a tervezet, hogy az megmarad a jelenlegi szabályozási keretek között. Eseti légteret kell tehát igényelni hozzá, könnyítés nem lenne ilyen esetben. Ez azt jelenti, hogy használat előtt 30 nappal le kell adni a használati kérelmet, ami egy postai szolgálat esetén irreális elvárás, így egyelőre nem reménykedhetünk abban, hogy az Amazon után a Magyar Posta is drónokkal viszi ki a karácsonyi Erzsébet-utalványt.