Ha a baj megtörtént már nem sok mindent lehet tenni, de így is van néhány kritikus pont. A Kaspersky Lab felméréséből az derült ki, hogy kétségbeejtően lassan jelentik az alkalmazottak a céges eszközeik eltűnését.
Miért lenne fontos a gyorsaság?
A mai modern okostelefonok nagyrésze akár távolról is lezárható, biztonságba helyezve az SMS-ket, telefonszámokat, és egyéb információkat. Legyen szó akár Androidról, Blackberryről vagy IOS-ről, mindegyik operációs rendszernek van nyomkövetős funkciója, és a memória is törölhető távolról.
A cég IT szakembereket kérdezett meg, és a válaszok egyértelműen azt mutatják, hogy amilyen mértékben nő az ellopott mobil eszközök száma, úgy növekszik az IT részlegek reagálási ideje a fenyegetésre.
A hibát persze elsősorban nem az informatikusokban kell keresni, általános tendencia az, hogy csak az alkalmazottak fele jelenti azonnal a lopást, egyharmaduk pedig csak napokkal az incidens után.
A habozás súlyos pénzekbe kerülhet a munkáltatóknak, átlagosan minden ötödik lopásból tényleges adatvesztés lesz. A gyengécske jelentési fegyelemnek más hátrányai is akadtak, sok esetben maguk a cégek sem veszik komolyan egy-egy eszköz eltűnését, pedig gyors reakcióval az információk kiszivárgását is hatékonyabban meg lehetne akadályozni.
A Nyugat ebben nagyon gyenge
A céges telefonlopások leginkább Európában és Észak-Amerikában jelentenek problémát. Érdekes, hogy itt a Közel-Kelet teljesít a legjobban, az ottani vállalkozások mindössze nyolc százaléka találkozott ezzel a problémával.
Persze az sem túlzottan szívderítő, hogy messze Észak-Amerika jelent a leglassabban, itt a lopások alig felét jelentik még aznap.
Megoldás kell – kérdés, hogy mi lesz az?
Ezeket az adatokat látva mi is aggódunk, csakúgy, mint a megkérdezett IT-szakemberek. A gyakori adatvesztések miatt egyre erősödnek azok a hangok is, amik túlságosan kockázatosnak tartják a mobil munkavégzést. De ennek elhagyása nyilvánvalóan nem opció, mert jelentősen megkönnyíti a hatékonyságot és a mozgékonyságot is.
A felmérés válaszadóinak több mint egyharmada az utóbbi 12 hónap legfontosabb feladatai közé sorolta a „a mobil eszközök integrálását”. Itt számos biztonsági kihívással szembesülnek az IT szakemberek, és miközben egyre nő az igény a mobilitás iránt, a felhasználók egyre kevésbé működnek együtt a mobil platformok biztonságosabbá tételében. A problémák hatékony kezeléséhez jól megtervezett biztonsági politikára és megfelelő technológiákra van szükség.