Az első és legfontosabb tudnivaló a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szerint, hogy magánszemély továbbra sem birtokolhat és használhat petárdát - ezek okozzák ugyanis a legdurvább baleseteket, arról nem is beszélve, hogy a háziállatokra is a frászt hozzák. Az egyéb röppentyűket, pukkantyúkat és sikkantyúkat csak és kizárólag szaküzletben vásároljuk meg, ne utcai árustól vagy a piacon, ezek ugyanis nem biztos, hogy bevizsgált termékek.
A pirotechnikai eszközökhöz mindig kell, hogy járjon használati és kezelési útmutató, a terméket pedig magyar nyelvű, jól olvasható címkével kell ellátni. Győződjünk meg arról is, hogy a terméken vagy a csomagoláson szerepel-e a CE megfelelőségi jelölés, ennek szintén jól láthatónak és olvashatónak kell lennie.
Nem mindegy, mikor lőjük el
Fontos arra is figyelni, hogy milyen pirotechnikai osztályba tartozik az a termék, amit kiszemeltünk magunknak, ezeket ugyanis máshogy kell röptetni. Az 1-es és a 2-es kategóriába azok a termékek tartoznak, melyeket egész évben megvásárolhatunk, ilyenek a tortagyertyák és a csillagszórók, ezeket bármikor használhatjuk is az otthonainkban.
Amit lehet: 1-es pirotechnikai osztályba tartozik például ez a Tornádó - Tűzvirágnak nevezett tűzijáték. Kép forrása: tuzijatekbolt.hu |
A 3-mas osztályba kategorizált termékek már több hatóanyagot tartalmaznak, így ennek használata közepes kockázattal jár. Ezeket csak év végén, december 28 és 31-e között veheti meg felnőtt személy, felhasználni azonban csak december 31-én este hat és január 1. reggel 6 óra között lehet. A fel nem használt terméket legkésőbb január 5-ig vissza kell vinni a forgalmazóhoz, akinek plusz költség nélkül vissza kell vennie azt. Ugyanezt kell tenni a hibás termékekkel is.
Úszd meg a balesetit! Ezekre ügyelj Van néhány alapvető szabály, amit érdemes betartani, ha már a tűzzel játszunk - bár a mentőszolgálat kiemelten figyel ránk szilveszter éjjel, próbáljuk inkább megúszni a baleseti sebészetet, és tartsuk be az alábbi pár alapvető, de fontos szabályt:
|