Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint Európa hőmérsékleti térképe lényegesen nem változott az elmúlt napokban.
Európa kissé még hideg, de dőltek meg rekordok
A borult ég alatt Skandinávia nagy részén és Oroszország európai területén kicsi a napi hőingás; Lappföldön, a Kelet-európai-síkság északi részén és az Ural előterében napközben is kevéssel fagypont alatt marad a hőmérséklet. A márciusi átlagnál kissé hűvösebb az idő Európa nyugati felében is: a napközben sokfelé erősen gomolyfelhős ég alatt többnyire 5, 10 fokig melegszik fel a levegő.
A sok felhő ellenére általában csapadékmentes az idő, csak az Alpok felett figyelhető meg összefüggő felhőzet, és ott többfelé vegyes halmazállapotú csapadék is előfordul, valamint a Brit-szigeteken a tegnapi száraz időt követően az éjszaka érkezett melegfronti felhőzetből sokfelé eleredt az eső.
Ezzel szemben a Balkán-félsziget keleti felében - az idén már sokadszorra - szokatlanul enyhére fordult az idő. Észak-Bulgária és a Román-alföld volt tegnap Európa legmelegebb része, ahonnan 21, 24 fokos maximumot jelentettek, sőt még a székelyföldi Csíkszeredában is elérte a hőmérséklet a melegrekordot jelentő 20 fokot.
Az Afrika felől Délkelet-Európa fölé húzódó légtömeget egy hullámzó frontrendszer választja el a hidegebb levegőtől, amely kedd hajnalban hozzávetőlegesen az Oslo-Szentpétervár-Varsó-Kassa-Thesszaloniki vonal mentén húzódott, és ennek mentén több helyről jelentős csapadékot jelentettek. Ez a frontzóna kissé kelet felé mozdul el, így a Magyarországon is jelentősen csökken a csapadékhajlam.
Az ernyő még maradhat
Estig nagyrészt sok felhőre, rövid napos időszakokra számíthatunk, a déli megyékben lehetnek kevésbé felhős területek. Átmeneti záporok is kialakulnak, nagyobb eséllyel az Északi-középhegység vidékén. Napnyugta után a csapadék fokozatosan megszűnik, egyre többfelé csökken a felhőzet, és az éjszaka nagyobbrészt változóan felhős időt hoz. A Dél-, Délnyugat-Dunántúlon éjszaka nagyobb területen is erősen felhős lehet az ég, és ott hajnalban gyenge eső is lehet, ugyanakkor a Dunától keletre és Komárom-Esztergom megyében foltokban köd képződik.
Szerdán a hosszabb-rövidebb napos időszakok mellett gomolyfelhős lesz az ég, majd délutántól a Tiszántúlon és Borsodban többfelé meg is vastagszik a felhőzet, és estétől ott újra több helyen eleredhet az eső. Az északi szél szerdán délelőttig csak a Nyugat-Dunántúlon, majd szerdán nappal az északkeleti szél az Alföldön is több helyen megélénkül. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán 8 és 14 fok között valószínű.